Американский институционализм

П Л А Н

1. Вступ.

2. Виникнення американського інституціоналізма.

3. Кон'юнктурно-статистичний інституціоналізм Біля. Мітчелла.

4. Сучасний інституціоналізм.

7. Висновок.

Вступ

Історія економічних учень – лише частка, хоча і найважливіша, історії економічної думки.

Історія економічної думки починається з тих вікопомних часів, коли люди вперше задумалися над цілими своїй господарській діяльності, способами і засобами їх досягнення, стосунками, що складаються між людьми в процесі і в результаті добування і розподілу благ, обміну проведеними продуктами і послугами.

Економічна думка – поняття надзвичайно широке. Це і уявлення, що існують в масовій свідомості, і релігійні оцінки і розпорядження, що стосуються господарських стосунків, і теоретичні конструкції учених, і економічні програми політичних партій

Багатообразна сфера економічної думки, поле додатка роздумів, виводів і практичних рішень: тут і спільні закономірності економіки, і особливості економіки окремих галузей, і проблеми розміщення виробництва, і грошове звернення, і ефективність капіталовкладень, і податкова система, і історія економіки, і господарське законодавство – всього не перерахувати.

У всій цій складній сукупності з багаточисельними переплетеннями її окремих елементів можна з певною умовністю виділити економічні учення – теоретичні концепції, що відображають основні закономірності економічного життя, що описують стосунки між її суб'єктами, що виявляють рушійні сили і значущі чинники створення, розподілу і обміну благ.

Економічні учення набагато молодше економічної думки. Історія економічних учень починається з XVI століття; її витоки нерозривно пов'язані із становленням капіталістичного товарного господарства.

У своїй контрольній роботі я дам опис такого напряму, як інституціоналізм і охарактеризую його основні особливості.  

ВИНИКНЕННЯ АМЕРИКАНСЬКОГО ІНСТІТУЦИОНАЛІЗМА 

Широкого поширення американський інституціоналізм (від латинського institutum – встановлення, установа) набув в США в 20-30-х роках ХХ століття, але з'явився декілька раніше, в кінці XIX століття. Що стосується теоретичного коріння, то багато положень інституціоналізма сходять до установок німецької нової історичної школи. Але основоположники інституціоналізма і їх послідовники набагато сильніші, ніж їх німецькі попередники, акцентували увагу на незадовільності аналізу економіки як системи незалежних індивідуальних господарств, продавців і покупців, що діють на вільному ринку. Тут, поза сумнівом, зіграла свою роль соціально-економічна обстановка в США кінця XIX – зачала ХХ вв. Цей період ознаменувався стрімким зростанням корпорацій, появою могутніх монополій і першими спробами державної, інституційної протидії їх освіті і функціонуванню.

Інстітуционалізм відобразив і інший пласт зрушень в економічній сфері: все зростаючу роль технічного прогресу і у зв'язку з цим – роль технічної інтелігенції.

Представники цієї теорії вважали, що рушійною силою суспільного розвитку є інститути. Під цим терміном вони розуміли або соціальні явища, такі, як сім'я, держава, монополії, профспілки і тому подібне, або прояв суспільної психології, мотиви поведінки і спосіб мислення, що стали звичними для певної групи людей або всього народу, - звичаї, традиції, звички, а також правові, етичні і інші прояви. Ідеологи інституціоналізма стверджували, що економічні категорії – приватна власність, податки, гроші, кредит, прибуток, торгівля – є лише формою прояву психології суспільства.

1 2 3 4

Похожие работы