Аппарат Брюкля

СКЛАДАЄТЬСЯ з пластинчатого базису на нижню щелепу з ретракційною дугою і похилою площиною в області передніх зубів.  АПАРАТ комбінованої дії, знімний.  ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ в молочній, змінному і постійному при кусі при мезіальному прикусі.  ПРИНЦИП ДІЇ : використовуються пружинячі властивості ретракційної дуги для язичного переміщення перед них зубів нижньої щелепи і скорочувальна можливість жувальної мускулатури, що дозволяє за допомогою похилої площини перемістити передні зуби верхньої щелепи вестибулярного.
 Досить поширеним є апарат Брюкля, полягаючий зі знімної пластинки на нижню щелепу з наклонной площиною в передній ділянці, вестибулярної дуги і кламерів. Під час стулювання зубних рядів верхні передні зуби піднебінними поверхнями торкаються похилої площини і відхиляються в губну сторону, нижня челюсть при змушеному прикусі зміщується дистально; внаслідок активування вестибулярної дуги нахиляються оральні нижні передні зуби (площина похилої з язичного боку і у різального краю не повинна прилягати до них). Зубні ряди в бічних ділянках роз'єднані. Цей апарат рекомендують застосовувати в будь-якому віці, при піднебінному нахилі передніх зубів верхньої щелепи і змушеної прогенії, коли є віялоподібне вестибулярне відхилення нижніх передніх зубів. При звуженні бічних ділянок нижнього зубного ряду апарат Брюкля поєднують з гвинтом (И. И. Ужумецкене). Аналогічний апарат може бути застосований і на верхню щелепу, для лікування прогнатії у дітей. У дорослих він показаний лише при дистальному положенні нижньої щелепи. У аппарат можна ввести гвинт для розширення верхньої щелепи

Недоліком цих конструкцій апаратів з похилою площиною є неможливість дозування сили для кожного зуба окремо. О. М. Башарова запропонувала апарат з пружинячою похилою площиною, що складається з ряду ретракторів (мал. 601 а). Істотна відмінність від апарату Брюкля полягає в тому, що тиск, що робиться на зуби, можна регулювати і коригувати для кожного зуба окремо. Окрім направляючої площини, на зуби виявляє дію пружиняча сила ретракторів. Для закріплення досягнутих результатів лікування прогенії шляхом додаткового виправлення положення від ділових зубів можна застосувати формувач прикусу Башаровой. Він складається з пластмасової пластинки для верхньої щелепи із змієподібно зігнутою вестибулярною дугою на передні зуби нижньої щелепи. Вестибулярну дугу змієподібної форми згинають з ортодонтичної проволоки перерізом 0,8 мм для лікування в періоді постійного прикусу і з дроту 0,6 мм для лікування в періоді молочного прикусу. Дротяні вигини у кількості 6 роблять за допомогою круглогубців. Висота вигинів варіює в залежності від довжини коронок передніх зубів нижньої щелепи від 5 до 10 мм, ширина - від 3 до 4 мм. При необхідності розширення верхньої щелепи в пластмасовий базис монтують розширяльний гвинт і розпилюють пластинку в про долинному напрямі по серединній лінії (мал. 601 б).