Устройство и принцип действия аппарата Курляндского

Апарат Курляндского

Апарат Курляндского. Цей апарат складається з капп, на щічній поверхні яких припаяні подвійні трубки, і з відповідних стержнів.

Знімають зліпки зубів з кожного відламка і по отриманих моделях готують каппы з нержавіючої сталі на групу зубів (окремо для одного і іншого відламка). Після тієї, що припасувала капп у роті повторно знімають зліпки разом з каппами з пошкодженої щелепи і з протилежної верхньої щелепи. Отриману модель нижньої щелепи розпилюють в області перелому на дві частини. Розпиляні частини моделі складають з моделлю верхньої щелепи по оклюзійних поверхнях зубів верхньої і нижньої щелепи в положенні прикусу, склеюють їх і загіпсовують в оклюдатор. До обох каппам з боку переддня рота припаюють здвоєні трубки в горизонтальному напрямі і до них припасували стержні. Потім трубки розпилюють між каппами, які цементують у роті. Після насильницької репозиції відламків, щелепи або витягнення гумовими кільцями їх положення закріплюють за допомогою стержнів і трубочок, припаяних до каппам.

Апарат капповий Курляндского з плечовими відростками і формуючою частиною виготовляють, коли ушкодження нижньої щелепи, пов'язані з втратою кісткової речовини і м'яких тканин, що оточують дефект, викликають у хворих важкі порушення функції. Завдання лікаря-ортопеда полягає не лише у відновленні правильного взаємовідношення кісткових відламків по відношенню до верхньої щелепи, але і в створенні сприятливіших умов для відновлення дефектів м'яких тканин і кістки з наступним протезуванням. Цей апарат застосовують при невеликих дефектах кісткової речовини і за наявності на відламках не менше 3-4 зубів. Етапи роботи аналогічні етапам, описаним при виготовленні апарату з плечовими відростками без формуючої частини, з тією тільки різницею, що плечові відростки виготовляють однакової довжини, а отвори для гвинтів просвердлюють в середині

Внутрішня накладка, спаяна з гвинтами, відповідає величині дефекту. Крім того, з вестибулярної поверхні апарату в області дефекту кістки до гвинтів припасували металеву сітку, яка закріплюється гайками. На сітку нашаровують чорну гутаперчу, щоб отримати досить міцну основу для формування рубцевої тканини, а при потребі використовувати як каркас для формування м'яких тканин при пластичній операції. Гутаперча згодом може бути замінена пластмасою АКР- 7.

Апарати регулюючої і фіксувальної дії. Досвід роботи щелепно-лицьових клінік показує, що найбільш раціональним методом ортопедичного лікування переломів нижньої щелепи, пов'язаних із зміщенням і наявністю тугоподвижности кісткових відламків, є одинщелепне лікування. Воно полягає в тому, що на зуби кісткових відламків виготовляють каппи, до яких припаюють горизонтальні трубки відповідно до лінії перелому. Після зміцнення цементом капп у роті виробляють репозицію відламків під контролем прикусу за допомогою металевих штифтів, відповідно до діаметру трубок; штифти поступово вводять в трубки тих, що знаходяться на каппах кісткових відламків.

З метою виключення повороту кісткових відламків навколо горизонтальної осі до каппам припаюють по 2 круглих трубки; за наявності низьких коронок зубів може бути припаяно по одній чотиригранній трубці.

Для такого апарату необхідно виготовити каппи, а потім 2 круглих трубки з нержавіючої сталі завтовшки 0,18-0,20 мм з внутрішнім діаметром 1,2 мм. Відповідно до протяжності дефекту щелепи до цих трубок підганяють два дротяні штифти і на обох відламках припасували трубки до вестибулярної сторони капп, що граничать з лінією перелому щелепи. Трубки розрізають карборундовим диском відповідно до лінії перелому і апарат цементують у роті у хворого.

Репозицію відламків зазвичай виробляють на 2-й день або через декілька годин після

1 2