Формула Олександра Смакули

Формула Олександра Смакули 

Чи чули ви про Олександра Смакулу? Якщо ні, то зараз ви маєте гарну нагоду дізнатися про його життя та науковий шлях. Адже він цього вартий – це людина, яка зробила справжню революцію в науці свого часу, людина всебічно обдарована, людина, якою пишається не лише українська, але й світова наука.

Олександр Смакула – один з найвидатніших українських фізиків ХХ століття. А народився він на Галичині у селі Добриводи 9 вересня 1900 року. Його батьки Теодор та Марія Смакули з раннього дитинства заклали в Олексу любов до природи та праці, а особливо до рідного краю, пісні, українського слова. Після занять у школі майбутній фізик всотував знання, які формували його наукову свідомість, у батьковому саду. Саме там заклалися основи для майбутніх відкриттів Олександра.

Його здібності проявилися ще в початковій школі. На жаль, навчання перервала Перша світова війна. В ці роки Смакула брав активну участь у встановленні влади Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР) у Збаражі, упродовж двох років був у лавах Української галицької армії. Лише у 1920 році він знову зміг продовжити навчання. Для цього Олекса вирушив до Тернополя. Як згадувала його племінниця, він був весь у книжках. «Часто в неділю і святкові дні він піднімався на гору під Чумалями і, коли сходило сонце, спостерігав за золотими хрестами Почаївської лаври. Дуже часто ходив поговорити з лісом. . . »

1922 року він блискуче закінчив Тернопільську гімназію і від професора Зарицького отримав рекомендацію на вступ до Геттінгенського університету, відомого європейського наукового центру в Німеччині, де він опановував математично-природничі науки. Втім, повністю віддати себе навчанню не мав можливості. Матеріальна скрута змушували підробляти репетиторством

Незважаючи на це, вчився Смакула відмінно і за п’ять років захистив дисертацію, отримавши ступінь доктора філософії. Став працювати асистентом у фізичному інституті під керівництвом професора Роберта Поля. Але залишатися за кордоном він не хотів. Втім, склалося не так, як бажалося. Приїхавши працювати до Одеського університету на запрошення колишнього вчителя А. Музички, він досить швидко зрозумів, що нормальних умов у тоталітарній державі годі чекати, тому повернувся до Німеччини. Вже в 1930 році він розпочав роботу в Інституті медичних досліджень Гейдельберга на посаді керівника оптичної лабораторії.

Зв’язку з рідним краєм Олександр Теодорович не поривав. У львівській пресі Смакула надрукував деякі свої праці – «Земля і радіоактивність», «Відшукування металевих руд при помочі коротких електричних хвиль», «Антирахітний вітамін» та інші. 1 грудня 1930 року він став дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка у Львові, проживаючи тим часом на чужині. Власне, на чужій землі він знайшов і своє особисте щастя. Олександр Смакула одружився в Німеччині з Ерікою Бунде. Вони прожили у злагоді 51 рік і виховали четверо дітей – двох дочок і двох синів.

Саме в Німеччині він відкрив метод підрахунку електронів, пійманих у пастку під час взаємодії радіації з кристалами, і виразив його відомим у всьому світі рівнянням, яке називають формулою Смакули. Науковці всього світу визнали це відкриттям сторіччя в галузі оптики.

Син української землі увійшов і в історію німецької фірми «Цейс». З

1 2 3