Жовтяниця

План

ЖОВТЯНИЦЯ

Порушення жовчовиділення

Патофізіологічні синдроми, зумовлені порушенням жовчоутворення і жовчовиділення

Надпечінкова жовтяниця.

Печінкова жовтяниця.

Підпечінкова жовтяниця (механічна, обтураційна).

Жовтяниця

Порушення жовчоутворювальної і жовчовидільної функцій печінки

Порушення жовчоутворювальної функції печінки виявляється у збільшенні чи зменшенні секреції жовчі, як правило, з одночасною зміною складу її.

Етіологія. Порушення жовчоутворення можуть спричинити: 1) зміна нейрогуморальної регуляції; 2) аліментарні факори (жири, яєчний жовток, білкове голодування) деякі лікарськи рослини і препарати (настій кукурудзяних приймочок, сорбіт тощо); 3) екзогенні та ендогенні фактори, що порушують енергетичний обмін в організмі (гіпоксія, перегрівання, гіпотермія, отруєння ціанідами) 4) ураження печінки і жовчних шляхів (гепатит, гепатоз, холецистит).

Патогенез. До механізмів, що зумовлюють якісні й кількісні порушення жовчоутворювання, належать: 1) зміна секреторної активності гепатоцитів; 2) порушення реабсорбції компонентів жовчі у жовчних шляхах і кишках (печінково-кишковий кругообіг); 3) зміни транс- та інтерцелюлярної фільтрації деяких речовин з крові в капіляри печінки.  

Порушення жовчовиділення

Етіологія. Причинами порушення надходження жовчі в дванадцятипалу кишку можуть бути: 1) механічна перешкода відтоку жовчі - здавлення жовчних шляхів іззовні (пухлиною головки підшлункової залози, запаленою тканиною, рубцем) або закупорка її (каменем, гельмінтами, густо. Жовчю); 2) порушення іннервації жовчних шляхів -гіпер- або гіпокінетична дискінезія (наприклад, зменшення жовчовиділення при спазмі сфінктера шийки жовчного міхура); 3) зміна гуморальної регуляції жовчовиділення.  

Патофізіологічні синдроми, зумовлені порушенням жовчоутворення і жовчовиділення

Жовтяниця (icterus) - синдром, що виникає при збільшенні в крові білірубіну і характеризується жовтим забарвленням шкіри, слизової оболонки, склери внаслідок відкладення в них жовчних пігментів.

Класифікація. Залежно від первинної локалізації патологічного процесу і механізму виникнення виділяють такі види жовтяниці: 1) над печінкову, спричинену підвищеною продукцією білірубіну, здебільшого у звўязку з посиленням розпаду еритроцитів (гемолітична жовтяниця), і рідше - порушенням плазмового транспорту білірубіну; 2) печінкову (паренхіматозну), зумовлену порушенням захоплення, конўюгації та екскреції білірубіну гепатоцитами внаслідок ушкодження їх під час різних патологічних процесів, а також спадкових дефектів структури гепатоцитів і ферментів, що беруть участь у метаболізмі і транспорті білірубіну в клітинах печінки; 3) під печінкову (механічну), що виникає при утрудненні відтоку жовчі поза печінковими жовчними шляхами

 

Надпечінкова жовтяниця. До цієї групи належать: а) гемолітична жовтяниця, яка розвивається внаслідок підвищеного розпаду еритроцитів.

Етіологія. Причини виникнення гемолітичної жовтяниці ті самі, що викликають гемоліз еритроцитів і розвиток гемолітичної анемії.

Патогенез. Внаслідок посиленого гемолізу еритроцитів у зірчастих ретикулоедотеліоцитах, макрофагах селезінки, кісткового мозку утворюється така велика кількість непрямого білірубіну, що гепатоцити печінки не здатні повністю вилучити його з крові і звўязати з уридиндифосфоглюкуроновою кислотою (відносна недостатність печінки). У крові збільшується вміст непрямого білірубіну (непряма гіпербілірубінемія), який не виводиться з сечею, оскільки звўязаний з альбуміном плазми.

При гемолітичній жовтяниці в печінці, жовчних шляхах та кишках синтезується надлишкова кількість глюкуронідів білірубіну.  

Печінкова жовтяниця.

Етіологія. Причиною виникнення печінкової жовтяниці є передусім вплив факторів, що зумовлюють ушкодження гепатоцитів (інфекція, токсичні, в тому числі лікарські речовини, внутрішньо печінковий холестаз).

Патогенез. Значно частіше зменшене виділення білірубіну поєднується з порушенням його захвату, внутрішньоклітинного транспорту і конўюгації. Такий механізм виникнення жовтяниці у разі ушкодження клітин печінки (гепатоцелюлярна жовтяниця) і внтрішньопечінкового

1 2

Схожі роботи