Конституція і пропорція тіла

План 

Що таке конституція?   

Типові варіанти статури (конституції) людини  

Як визначити тип статури

 

Що таке конституція?

Що входить в поняття конституції людського організму? У ужитку під цим часто розуміють статуру, особливості якої легко визначити візуально. Будучи однією із сторін конституції, воно служить її зовнішнім і найпомітнішим проявом.

Конституція обумовлена спадковими чинниками, і схожість багатьох рис дітей з батьками, бабусями і дідусями викликана подібністю їх генів. Вражаюча схожість однояйцевих близнят пояснюється тим, що всі їх гени абсолютно однакові. Якщо якась ознака, наприклад розріз очей або форма вуха, визначається наявністю всього лише декількох генів, схожі очі можуть опинитися біля різних поколінь родичів їх предка – володаря цієї ознаки. Але часто успадковуються не тільки окремі ознаки, але і тип статури, особливості характеру, хоч і не так явно, тому що ці властивості поміщені в багатьох сотнях генів. Все залежить від того, наскільки ці гени перемішуються від покоління до покоління.

Конституція визначає схожість і відмінність людей між собою, і різні її сторони поєднуються зовсім не випадково. Так, расові і етнічні особливості сильно пов'язані з місцем існування і способом життя народностей, багато поколінь яких впродовж сотень тисяч років жили ізольовано в одній і тій же місцевості, причому генетичні зв'язки, тобто браки між окремими, навіть сусідніми етнічними групами, були практично виключені. У сучасному світі перемішування націй і рас відбувається все наростаючими темпами

Можливо, через декілька сторіч ці відмінності будуть стерті. Але сьогодні достатньо легко на вигляд визначити приналежність людини до тієї або іншої етнічної групи. Так, представники раси монголоїда зазвичай невисокого зростання і мають щільну статуру; серед эвропеоїдів частіше зустрічаються високі і стрункіші, а ось серед африканців, не дивлячись на схожий темний колір шкіри і густе кучеряве волосся, є народи з абсолютно різною статурою.

Які конституціональні властивості організму людини задані його природженим набором генів і чи можуть вони змінюватися впродовж життя? Конституція визначає особливості фізичного розвитку, темпів зростання і статевого дозрівання, біологічного віку, склад і будова тіла, фізіологічні параметри життєвих функцій і обміну речовин, психологічні риси особи. Звичайно, на всі ці властивості в тій чи іншій мірі впливають умови життя – природне середовище (клімат і екологія), соціальне, економічне і культурне оточення. У молодої дорослої людини найчастіше тип його конституції виражений достатньо виразно. У ранньому віці, як і в старості, визначити конституцію важче: вона або ще не виявилася зі всією виразністю, або вже спотворена дією хвороб, що накопичилися, і звичного способу життя.

Згідно даним породинних досліджень, зростання людини і деякі подовжні розміри тіла (наприклад, довжина кінцівок, стегна або передпліччя) знаходяться під більш вираженим генетичним контролем в порівнянні з поперечними і обхватами розмірами, а також жировою тканиною. Показано, що кількість жирових кліток в організмі людини зумовлена генетично і незмінно від народження до старості, а надмірне або недостатнє жировідкладення визначається не збільшенням або зменшенням числа цих кліток, а ступенем їх наповнення жиром.

Головним чином спадковість визначає і кількість в організмі кісткової і м'язової тканини.

1 2 3 4