Кухонна сіль

Кухонна сіль

Кухонна сіль — природна кристалічна сполука, яка містить 97-99,7% чистого хлористого натрію та незначну кількість Домішок. У чистому вигляді кухонна сіль містить 39,4% натрію, 60,6 - хлору.

Кухонна сіль добре розчиняються у воді, її розчинність майже не залежить від температури розчину. Насичені розчини солі мають низьку температуру замерзання (-21 °С) і киплять за температури близько -Н08°С.

Питома вага чистої монолітної солі — 2,16%.

Серед приправ кухонна сіль займає провідне місце. Вона не тільки змінює смакові властивості продукту, але й має величезне фізіологічне значення.

Кухонна сіль - основне джерело надходження натрію і хлору до організму людини.

Хлористий натрій - неодмінний компонент крові, лімфи, клітинної протоплазми і служить основним регулятором обмінних процесів в організмі та осмотичного тиску в тканинах і клітинах, позитивно впливає на еластичність і подразненість м'язів і нервів. У процесі шлункової секреції іони СІ беруть участь в утворенні соляної кислоти в шлунку, а іони натрію -в утворенні соку підшлункової залози, зумовлюючи його лужну реакцію.

Недостатнє надходження хлористого натрію призводить до порушень кислотно-лужної рівноваги та водно-сольового обміну в організмі людини, що на сам кінець зв'язано з регулюванням обміну речовин і підтримкою життєво важливих функцій організму людини в цілому. Для забезпечення нормальних фізіологічних функцій людина щодня повинна одержувати з їжею до 20-25 г за добу хлористого натрію, що перевищує фізіологічну норму споживання майже вдвічі.

Кухонна-сіль витрачається, головним чином, для харчових цілей, решта служить сировиною для багатьох нехарчових галузей промисловості.

У харчовій промисловості сіль застосовується як смакова речовина і як чинник формування асортименту товарів

Хоча вона у більшості випадків не є консервантом, її використовують як засіб консервування для ряду харчових продуктів. Наприклад, для засолу риби і м'ясних продуктів, сирів, особливо розсільних, квашенні та маринуванні овочів і плодів тощо. Дія її в цих випадках заснована на принципі осмоанабіозу, який заключається в підвищенні осмотичного тиску розсолів. У такому середовищі бактеріальна клітина частково зневоднюється і припиняє свою діяльність. Проте, щоб повністю протидіяти розвитку плісені, концентрація солі у розчинах повинна бути близько 12-17%. Товари з високим вмістом солі (12-17%) зараз знаходять все меншого розповсюдження. Вони мають не тільки низькі споживчі властивості, але й малу харчову цінність в результаті переходу цінних складових речовин продукту в розсіл, який не вживають для їжі. Тому для консервації продуктів застосовують концентрацію солі, що складає 2-5%.

Крім харчових цілей, кухонну сіль використовують для виготовлення розчинів хладагенту в холодильній промисловості, для продукування соляної кислоти, соди, хлору, їдкого натрію та інших хімічних сполук, у миловарінні, виготовленні кераміки і барвників для фарбування тканин тощо.

Природні запаси хлористого натрію у світі практично невичерпні. За запасами солі країни СНД займають перше місце в світі. Близько половини (до 47%) всієї солі, що видобувається, дають родовища України, найбільшими серед яких є Артемівське, Слов'янське та Солотвінське.

За походженням і способом видобування харчову кухонну сіль поділяють на кам'яну, виварну, самосадочну і садочну.

Кам'яна сіль залягає у вигляді

1 2 3 4