Органічні розчинники - види, властивості, застосування

Органічні розчинники - види, властивості, застосування

 

Органічні розчинники в обробних роботах застосовуються для доведення до робочої в'язкості різних оздоблювальних матеріалів - грунтовок, шпаклівок і лаків.  Крім того, вони використовуються також для миття апаратури, інструменту і рук працюючого.  

У меблевому виробництві найбільшим поширенням для обробки виробів користуються такі групи розчинників: 1) вуглеводні, 2) спирти, 3) складні ефіри.  

До розчинників першої групи відносяться бензин, уайт-спірит (лаковий гас), скипидар, бензол і ін Ці розчинники 30 вогненебезпечні, у воді нерозчинні, добре розчиняють жири, масла, деякі смоли, каучук, але не розчиняють ефірів целюлози.  

Скипидар.  Розрізняють скипидар живичний і пневою.  Кращим вважається живичний скипидар; він представляє собою слабожовтувату рідина питомої ваги 0,86 - 0,87.  Температура кипіння від 152-155 до 180°.  Пневи скипидар має більш різкий запах і темніше забарвлений. .  Застосовується для розведення олійних лаків, фарб, грунтовок і шпаклівок.  Добре розчиняє смоли та олії, змішується з ефіру-ми, спиртами та хлорпохідних.  Прискорює сушіння масляних покриттів.  Може бути використаний для приготування воскових мастик. Використовується також при вологому шліфуванні поверхонь шкурками по масляним покриттям.  Розчиняє віск, сірку, фосфор, металеві солі жирних і смоляних кислот (лінолеат, резинат та ін. ) 

Уайт-спірит (лаковий гас).  Виходить у процесі перегонки нафти, займає проміжне положення між бензинової і гасової фракцією.  За зовнішнім виглядом прозорий. Питома вага уайт-спіриту 0,970, температура кипіння не вище 165 °, він летючий, нейтральний.  Як розчинник олійних фарб і лаків дещо поступається скіпідару. Застосовується також при шліфуванні вологим способом шкурками.  

Бензин.  Летюча фракція, що отримується при перегонці нафти. Вогненебезпечний.  Здатний утворювати з повітрям вибухові суміші (при вмісті парів 2,4% і вище).  Зважаючи на високу летючості і вогненебезпечність в обробці меблів знаходить обмежене застосування в якості розчинника восків і олій.  

Бензол (вуглеводень).  Являє собою легкорухливі летючу і безбарвну рідину. Розрізняють 90-процентний і 50-відсотковий (сольвентнафте) бензол.  Зазвичай містить домішки толуолу та ксилолу; у воді не розчиняється; добре! розчиняє каніфоль і плавлені копали, а також віск, каучук, камфору та інші речовини; вельми вогненебезпечний; утворює з повітрям вибухові суміші

 Пари бензолу отруйні.  Застосовується у виробництві олійних лаків (знижує загустимість), а також як розріджувач в композиції з розчинниками для нітролаку.  г 

Другу групу складають розчинників спирти.  Найбільше застосування в обробці меблів мають етиловий та бутиловий спирти.  

Етиловий (винний) спирт.  Безбарвна легкоподвіжная рідина.  Може бути отриманий перегонкою продуктів бродіння Сахаров.  У виробництві лаків і політур використовується спирт міцністю не нижче 90 °.  Спирт більш низької фортеці викликає побіління та помутніння лакових плівок.  Розчиняє ряд смол і, з Зокрема, добре розчиняє шелак.  Може бути використаний як розріджувач в композиції з розчинниками для нітролаку.  

Бутиловий спирт.  Є добрим розчинником для нітроцелюлозних лаків, покращує їх розлив.  Повідомляє лакової плівці кращий блиск і гладкість, а також зменшує схильність до побілінню.  

Метиловий спирт.  Безбарвна, легко рухлива рідина.  Виходить у процесі сухої перегонки дерева.  Звичайно-містить домішки ацетону, вищих кетонів та ефірів. У чистому вигляді називається метанолом.  Отруйний.  Розчиняє деякі смоли та олії.  Застосування метилового спирту в спиртових і нітроцелюлозних лаках та політури небажано через його отруйність.  

Етілетіленгліколь.  Безбарвна, рухома рідина, без запаху, високої в'язкості.  З водою змішується в будь-яких співвідношеннях.  Хороший розчинник для нітроцелюлози.  Допускає сильне розведення нітроцелюлозних лаків розчинниками (спиртом, толуолом, бензолом і т. п. ).  Має малу швидкість випаровування, що для нітролаків дуже важливо - плівка лаку виходить гладкою, з гарним блиском і легко полірується.  Етілетіленгліколь як розчинник може знайти застосування також у виробництві лаків на основі природних і штучних смол.  

Третю групу становлять складні ефіри, зокрема метил, етил, бутил і амілацетат, що представляють собою ефіри відповідних спиртів з оцтовою

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні