Організація заготівлі лікарської сировини аптечними установами

План

Заготівля лікарських рослин

Сушіння лікарських рослин

Зберігання рослинної сировини

Заготівля лікарських рослин

Нині частка лікарських засобів рослинного походження на фармацевтичних ринках розвинених країн сягає 50%. За останні два десятиріччя інтерес до рослинних лікарських засобів значно зріс у зв'язку з більш м'якою їх дією, меншим звиканням та побічним впливом порівняно з синтетичними ліками. Зростанню виробництва і продажу рослинних препаратів сприяють екологічні настрої населення розвинених країн, які прагнуть лікуватися і запобігати хворобі за допомогою вітамінних, імуномодулювальних, заспокійливих засобів природного походження. В Україні, яка має давні традиції використання лікарських рослин, також спостерігається значне підвищення інтересу до застосування рослинних препаратів.

Однак їх якість багато в чому залежить від того, чи правильно збирали, готували і зберігали сировину для виготовлення таких препаратів. Отож ми розпочинаємо публікацію циклу матеріалів, які навчать всіх зацікавлених осіб основним правилам підготовки сировини для виготовлення фітозасобів.

Строки заготівлі лікарських рослин мають бути обумовлені передусім прагненням забезпечити отримання сировини високої якості, тобто такої, що має максимальний вміст біологічно активних речовин.

Цінність лікарських рослин обумовлена саме наявністю в них біологічно активних діючих речовин первинного та вторинного біосинтезу. Біосинтез і нагромадження їх у різних органах рослин залежать від фаз розвитку рослин, до яких приурочено заготівлю фітосировини, тобто тих частин рослин, які найбагатші на потрібні речовини.

Бруньки заготовляють у період набубнявіння, але до їх розкриття. Звичайно цей проміжок часу триває кілька днів, тому це роблять швидко. У нас заготовляють головним чином бруньки берези, сосни і тополі.

Кору заготовляють у період сокоруху, до розпускання листя

У цей час вона легко знімається і містить найбільшу кількість діючих речовин. Беруть кору зі зрізаних гілок та зрубаних молодих стовбурів.

Листя можна збирати у період бутонізації та масового цвітіння рослин до початку їх в'янення. Виключення становить листя мати-й-мачухи, яке збирають після цвітіння, краще в середині літа. Найчастіше листя збирають вручну, рідше зрізають ножем або ножицями. Інколи траву косять, висушують її, а пізніше листя обривають або обмолочують. Найвідоміша лікарська сировина - листя мати-й-мачухи, беладони, блекоти, дурману, наперстянки, шавлії, подорожника, мучниці, брусниці, чорниці, м'яти, кропиви тощо.

Треба пам'ятати, що під час збирання листя дерев та кущів знімають їх не більше третини від загальної кількості, щоб не пошкодити всієї рослини.

Крім того, певні види сировини мають деякі особливості, які потрібно враховувати під час заготівлі. Так, наприклад, у мучниці та брусниці лікарської сировиною є листя й пагони. Збирати їх треба у два періоди: навесні - до цвітіння або на самому початку цвітіння (тобто у нас з квітня до середини червня) та восени - з моменту дозрівання плодів до їх обсипання (з кінця вересня до жовтня). Якщо зібрати листя й пагони після цвітіння, то під час висушування вони буріють і сировина стає неякісною та непридатною до застосування.

Листя брусниці можна збирати одночасно зі збиранням ягід, акуратно общипуючи його з кущика або зламуючи надземні пагони. Після сушіння листя легко відділяється

1 2 3 4 5 6 7

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні