Особливості карієсу у дитячому віці

План

Карієс зубів. Визначення. Етіологія, патогенез. 2

Етіологія карієсу. 2

Фактори, які впливають на розвиток каріозного процесу. 3

Особливості карієсу у дитячому віці 4


Карієс зубів. Визначення. Етіологія, патогенез

Карієс – це патологічний процес, який виникає після прорізування зубів, внаслідок дії комплексу несприятливих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища і проявляється демінералізацією і розм’якшенням твердих тканин зуба з наступним утворенням дефекту у вигляді каріозної порожнини.

Карієс найбільш розповсюджене захворювання людства.

Згідно даних ВООЗ для оцінки ураженності зубів карієсом використовують три показники:

  • Росповсюдженність (поширенність) – це відсоток осіб, що мають каріозні, пломбовані та видаленні зуби в певному регіоні.
  • Інтенсивність ураження зубів карієсом визначають за числом уражених карієсом зубів. Використовують індекс КПВ. Для дітей до 6 років – кп, 6-12 років КПВ+кп ( змінний прикус ).

Вивчаючи структуру індексів можна визначити якість лікувальної роботи,

профілактики. А це дає можливість спланувати стоматологічну допомогу.

  • Приріст інтенсивності або захворюванності. Визначається КПВ у однієї тієїж особи через певний проміжок часу ( 1, 3, 5 роки ). Відмінність між першим і другим оглядом і є приростом інтенсивності.

Визначення поширюванності та інтенсивності називається епідеміологічним обстеженням.

 

Етіологія карієсу.

Карієс зубів відомий давно. В літературі є данні про зуби, зруйновані карієсом, які відносяться до періоду 3-2,5 тисячі років до нашої ери. Під час розкопок, виявилось, що у наших предків, які жили на Київській Русі IX-XI століттях, відсоток осіб, які мали каріозні зуби 3,3.

 

Фактори, які впливають на розвиток каріозного процесу

  • Дуже важлива роль фтору N – 1,5 мг/мл концентрація у питній воді. При меньшій кількості, інтенсивно зуби уражаються каріозним процесом. Епідемічною зоною з пониженим вмістом фтору є Івано-Франківська область. Тому в нас у населення високе ураження карієсом зубів.
  • Характер харчування. У першу чергу слід сказати про роль вуглеводів. В наслідок клінічних та експерементальних досліджень, що в осіб, які полюбляють солодощі інтенсивно уражаються зуби карієсом.
  • Важливу роль у виникненні карієсу відіграють мікроорганізми, які в процесі ферментування вуглеводів утворюють молочну та інші органічні кислоти. М/ф змінюється локально водневий показник рН.
  • Зубні відкладення. Саме в зубних відкладеннях проходить процес розщеплення мікроорганізмами вуглеводів з утворенням органічних кислот.
  • Макроелементи (Са,Р), мікроелементи (Мо, Ванадій). Недостатнє поступлення їх в організм спричиняє карієс. Селен - навпаки, є карієсогенним мікроелементом.
  • Перенесені та супутні захворювання. Особливо має значення час, коли були ці захворювання. Найбільше вираженний несприятливий вплив загальних захворювань на зуби відмічається в період їх розвитку. Вважають, що під впливом загальних захворювань змінюються умови формування і дозрівання твердих тканин зуба, а в першу чергу емалі, що робить їх меньш стійкими до дії карієсогенних факторів.
  • Іонізуюче випромінення радіація, рентгентерапія, променева хвороба. Причиною виникнення карієсу при променевій хворобі, є порушення слиновиділення, накопичення мікроорганізмів і тд. В даний час існує більше 400 теорій виникнення карієсу зубів.

Сучасні погляди на механізм виникнення карієсу включають три основні фактори які пов’язані між собою. А саме:

  • Карієсогенна дієта. Тобто, дієта що включає багато вуглеводів, зокрема цукрів. При цьому погана гігієна
1 2 3 4 5

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні