Первісна медицина

Первісна медицина

  1. Загальна характеристика епохи.
  2. Передумови та час виникнення медицини
  3. Розвиток народної емпіричної медицини в кам’яному віці.
  4. Магічно-релігійна складова первісної медицини

Висновки

1. Загальна характеристика епохи

Первісна епоха – це епоха в історії людства від виникнення людини (близько 2 млн. років тому) і до появи державності. У різних народів вона відбувалася неоднаково, деякі навіть зараз живуть за умов первісності. Це найбільш давній та тривалий період в історії, найскладніший для вивчення, оскільки від нього не залишилося письмових джерел. Його реконструкція здійснюється, перш за все, за такими археологічними джерелами, як останки людей та тварин, знаряддя праці, побутові речі, зброя, залишки житла, поховання тощо. Безцінні матеріали дають етнографічні джерела – описи племен, які затрималися на первісній стадії розвитку, особливо якщо вони робилися лікарями. Крім того, первісні елементи збереглися у всіх етносів як частина народної медицини. Первісні магічні уявлення виявилися настільки стійкими, що зберігаються в сучасній буденній свідомості у вигляді прикмет, забобонів, марновірства.

Протягом первісної епохи відбувалися наступні процеси:

– антропогенез – біологічна еволюція людини

– соціогенез – формування суспільних форм життя у вигляді родової, а потім родоплеменної організації;

– формування мислення (або інтелекту) людини, його мови;

– розповсюдження людства по всіх континентах, формування рас;

– виготовлення знарядь праці та становлення свідомого творчого людського труда;

– зародження та розвиток морально-етичних норм;

– поява перших світоглядних, релігійних уявлень, міфологічних систем.

Серед цих найважливіших процесів, що заклали фундамент історії людства, своє місце займає формування культури як специфічної сфери людського суспільства. Саме з етапом первісної історії людства пов’язаний і початок історії медицини.

Специфічною рисою первісної культури є синкретизм (нерозділеність), коли форми свідомості, господарчі заняття, суспільне життя, мистецтво не відокремлювалися і не протиставлялися один одному. Будь-який вид діяльності містив в собі інші. Так, первісна медицина поєднує емпіричні знання та навики надання допомоги при травмах, хворобах, соціальні зв’язки, що виражаються в підтримці сородичів, дотриманні гігієнічних норм, релігійні уявлення про природу захворювань, лікувальну магію, яка в свою чергу включала елементи художньої культури – пісні, танці, живопис

Первісну історію людства традиційно поділяють на кам’яний вік (палеоліт, мезоліт і неоліт) – 2 млн. років тому – межа IV – III тис. до н. е. ; епоха бронзи – III–II тис. до н. е. ; раній залізний вік – I тис. до н. е.

Найдавніша з відомих на Землі – це стоянка ранніх людей – автралопітеков (у пер. з грецьк. «южна людина»), яка знайдена Люїсом Лікі в знаменитій Олдувайській ущелині в Танзанії. Вона має вигляд скупчення каменів і кісток тварин. Вік стоянки датують 2 млн. років тому.

У подальшому в межах палеоліту біологічна еволюція людини пройшла стадії архантропів (пітекантропи, синантропи) та палеоантропів (неандертальці).

Предки сучасної людини все більше і більше відокремлювались від тваринного світу: виготовлення знарядь праці і зброї, випрямлення постави, зміна ходи, суспільні узгоджені дії,

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10