Поняття природного середовища

Поняття природного середовища, природних ресурсів та їх класифікація

Природне середовище - це мегаекзосфера постійних взаємодій і взаємопроникнення елементів і процесів чотирьох її складових екзосфер (приповерхневих оболонок, геосфер): атмосфери, літосфери, гідросфери й біосфери - під впливом екзогенних (зокрема космічних) та ендогенних факторів і діяльності людини.

Кожна з екзосфер має свої складові елементи, структуру та особливості. Три з них - атмосфера, літосфера й гідросфера - утворені неживими речовинами і є ареалом функціонування живої речовини - біоти - головного компоненту четвертої складової довкілля - біосфери.

Природні ресурси – це тіла і сили природи, які використовуються людиною для підтримки свого існування. До них відносяться сонячне світло, вода, повітря, грунт, рослини, тваринні, корисні копалини і все інше, що не створене людиною, але без чого він не може існувати ні як жива істота, ні як виробник. Вони використовуються в якості:

  • безпосередніх предметів споживання (питна вода, кисень повітря, дикорослі їстівні і лікарські рослини, риба і ін. );
  • засобів праці, за допомогою яких здійснюється суспільне виробництво (земля, водні шляхи і ін. );
  • джерел енергії (гідроенергія, запаси горючих копалин, енергія вітру і ін. ).

Крім того, природні ресурси використовуються для відпочинку, оздоровлення і інших цілей.

Природні ресурси класифікують відповідно до наступних ознак:

  • по їх використовуванню – на виробничі (сільськогосподарські і промислові), охорону (рекреаційні) здоров'я, естетичні, наукові і др. ;
  • по приналежності до тих або інших компонентів природи – на земельні, водні, мінеральні, тваринного і рослинного світу і др. ;
  • по замінимості – на замінимі (наприклад, паливно-мінеральні енергетичні ресурси можна замінити вітровою, сонячною енергією) і незамінні (кисень повітря для дихання або прісну воду для пиття замінити нічим);
  • по вичерпаності – на вичерпані і невичерпні.

Розподіл по ознаці використання умовний, оскільки один і той же ресурс, наприклад вода в озері, може бути використаний як для промислових, сільськогосподарських, так і для рекреаційних цілей або мати велику естетичну цінність.

Великий інтерес для науки представляє розподіл природних ресурсів по ознаці вичерпаності

До невичерпних ресурсів можна умовно віднести сонячне світло, атмосферне повітря, воду, енергію вітру, падаючої води і т. д. Проте важлива не тільки кількість, але і якість цих ресурсів: наприклад, не вода взагалі, а вода, придатна для пиття; не повітря взагалі, а повітря, придатне для дихання, і т. д. Таким чином, частина навіть кількісно невичерпних ресурсів може стати непридатною для використовування зважаючи на зміну своєї якості під впливом людської діяльності.

Вичерпані природні ресурси діляться на відновні, невідновні. Невідновні ресурси – це ресурси, які абсолютно не відновлюються або відновлюються у багато разів повільніше, ніж використовуються людиною. До них відносяться корисні копалини, що знаходяться в надрах землі. Використовування цих ресурсів приводить до їх вичерпання.

До відновних природних ресурсів відносять грунт і природні ресурси, які володіють здібністю до самовідновлення, але процес цей відбувається протягом десятиріч і навіть сторіч.

Відновні ресурси – це ресурси, здібні до відновлення через розмноження або інші природні цикли (наприклад, випадання в осад) за терміни, сумірні з термінами їх споживання. До них відносяться рослинність, тваринний світ і деякі мінеральні ресурси, що осідають на дно озер і морських лагун.

 

СУТЬ СТРАХУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНИХ РИЗИКІВ

Проблема нової моделі державного устрою в Україні потребує сьогодні впровадження додаткових заходів щодо соціальної, правової, медико-екологічної захищеності населення від ризиків перебудовчого процесу. Разом з тим увага повинна зосереджуватися не тільки на вирішенні сьогоденних проблем, і на перспективних. Мова в

1 2 3

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні