Пріони

План

Історія.  

Властивості молекул.  

Молекулярні основи патогенезу.  

Етіологія.  

Зараження.  

Пріони і медичні інструменти.  

Пріонне захворювання людини.  

Дослідження пріонів дріжджів і ін. мікроміцетів.  

Література.  

 

Пріони (proteinaceous infectious particles — заразливі частки) — особливий клас інфекційних агентів, що чисто білкових, таких, що не містять нуклеїнових кислот, що викликають важкі захворювання центральної нервової системи у людини і ряду вищих тварин (т. з. «повільні інфекції»).

Пріонний білок, що володіє аномальною тривимірною структурою, здатний прямо каталізувати структурне перетворення гомологічного йому нормального клітинного білка в собі подібний (пріонний), приєднуючись до білка-мішені і змінюючи його конформацію.

Історія

У другій половині XX століття лікарки зіткнулися з незвичайним захворюванням людини — поступово прогресуючим руйнуванням головного мозку, що відбувається в результаті загибелі нервових клітин. Це захворювання отримало назву губчастої енцефалопатії. Схожі симптоми були відомі давно, але спостерігалися вони не у людини, а у тварин (ськрейпі овець), і довгий час між ними не знаходили достатнього обгрунтованого зв'язку.

Новий інтерес до їх вивчення виник в 1996 р. , коли у Великобританії з'явилася нова форма захворювання, що позначається як «новий варіант хвороби Крейтцфельдта-Якоба (nvcjd)»

Важливою подією було поширення «Коров'ячого сказу» у Великобританії, епідемія якого була спочатку в 1992—1993 гг, а потім і в 2001 г охопила декілька європейських держав, але проте м'ясо було експортоване в багато країн. Захворювання зв'язують з використанням «пріонізірованной» кісткової муки в кормах і преміксах, виготовленою з туш полеглих або хворих тварин, можливо иявних ознак захворювання, що не мали.

Дороги перенесення причинного чинника хвороби, механізми проникнення пріонів в організм і патогенез захворювання вивчені доки недостатньо.

Властивості молекул

Тривимірні структури з-кінцевих ділянок білків PRPC (зліва) і Prpsc. Фіолетовим кольором забарвлені альфа-спіралі, зеленим — бета тяжі.

N-концевой ділянка білка релаксирован і не піддається рентгеноструктурному аналізу.

Пріонівиє білки ссавців не схожі з пріонівимі білками дріжджів по амінокислотній послідовності. Не дивлячись на це, основні структурні особливості (формування амілоїдних волокон і висока специфічність, що перешкоджає передачі пріонів від одного вигляду організмів до іншого) у них загальні. В той же час, пріон, що відповідає за коров'ячий сказ, володіє здатністю передаватися від вигляду до вигляду.

Правий малюнок — модель двох конформацій пріона; зліва відома, нормальна, конформація структури термінальної ділянки C-terminal PRPC. (для отображенія/загрузки див. RCSB Protein Databank).

Молекулярні основи патогенезу

Функції білка PRPC в здоровій клітці доки не визначені. У нормі білок PRPC асоційований з клітинною мембраною, глікозілірован залишком сиалової кислоти. Він здійснює циклічні переходи всередину клітки і назад на поверхность в ході ендо- і екзоцитозу[джерело?]. Один такий цикл триває близько години. У ендоцитозном бульбашці або на поверхні клітки молекула PRPC може розрізати протеазами на дві приблизно рівні частини[джерело?].

До кінця механізм спонтанного виникнення пріонних інфекцій не ясний. Вважається (але ще

1 2 3 4

Схожі роботи