Проблеми історії України нового часу

Зміст

 

Вступ. 3

1. Історія створення Братства тарасівців. 4

2. Програма та мета діяльності організації. “Символ віри”. 6

3. Практична діяльність тарасівців. 9

Висновки. 15

Література. 16


Вступ

У другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. помітним явищем суспільного життя Наддніпрянщини були українські громади - напівлегальні осередки демократичної патріотично орієнтованої частини літературної, мистецької, лікарської, військової інтелігенції та найбільш соціально активних і свідомих студентів, учнівської молоді. Упродовж кількох десятиліть громадівці виступали типовими репрезентантами українського народолюбства, становлячи ядро українського національного руху.

За своїми світоглядними кредо учасники громад належали до українських народолюбців, які уособлювали тодішню вітчизняну демократію різних відтінків – від “культурників” ліберально-демократичного спрямування до “політиків” радикально-демократичного забарвлення. Ідеологія громадівців поєднувала любов до рідного народу, прагнення до всебічного народовивчення, до зближення із простолюдом – зі щирим українським патріотизмом-українолюбством. Ці фундаментальні особливості світогляду громадівців відбилися у практичній діяльності, головним змістом якої стало служіння національно-культурному відродженню України.

На початку 1890-х рр. у Харкові виникло “Братство тарасівців”, учасники якого об’єдналися в “Молоду громаду” чисельністю понад 20 осіб. Харківські студенти-“тарасівці” підтримували зв’язки з подібними українськими громадами Києва, Олександрії, Одеси, Полтави, Херсона та Чернігова. Активізація студентських громад посилила консолідацій ну тенденцію у громадівському русі. Підтвердженням цього став нелегальний київський з’їзд представників українських громад Наддніпрянщини, що відбувся 1897 року. Його історичне значення полягає в утворенні Загальної української безпартійної організації на чолі з В. Б. Антоновичем та О

Я. Кониським, що об’єднала зусилля українських громад і почала координувати їхню діяльність.


1. Історія створення Братства тарасівців

Понад 100 років тому, в 1893 р. , у квітневому числі львівського часопису "Правда" було опубліковано програмний документ під назвою "Profession de foi молодих українців" ("Символ віри"), що належав Братству тарасівців - першій після кирило-мефодіївців українській політичній організації на Наддніпрянщині. Він викликав значний інтерес української громадськості, привернув увагу Б. Грінченка, М. Драгоманова, І. Франка, Лесі Українки, справив помітний вплив на подальше формування національної політичної думки.

Проте бурхливі події початку XX ст. , вихід на історичну арену українських політичних партій відвернули увагу істориків, затінили діяльність братства, про яке навіть фахівці мають обмежену й суперечливу інформацію. Його історіографія вичерпується фрагментами загальних праць, у тому числі найновіших, кількома оглядовими статтями, дослідженнями, присвяченими тарасівцям М. Коцюбинському та М. Міхновському, і не дає цілісного уявлення про організацію. Існуюча джерельна база дуже вузька і фрагментарна: це нечисленні спогади братчиків та матеріали слідства про діяльність харківського гуртка.

Останньому десятиріччю XIX ст. судилося стати перехідним етапом у розвитку українського національного руху. Домінуюче в 60—70-х роках українофільство вичерпало себе, продемонструвавши неспроможність лише культурницькими засобами поліпшити становище українського народу. Молодь обминала українофільські громади і вступала до народницьких гуртків, байдужих до національних змагань. Спроби М. Драгоманова та його послідовників — членів гуртків "українських соціалістів-федералістів" у Петербурзі, К. Арабажина в Києві, В. Мальованого в Харкові та ін. — у 80-х роках поєднати культурно-національні гасла із завданнями політичного та соціального визволення (за зверхності останніх) не були підтримані в Україні, залишившись теоретичними або й зовсім непоміченими. Пошук нових ідей, шляхів, організаційних форм визвольного руху протягом 90-х років привів до виникнення

1 2 3 4 5 6 7

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні