Проблемність демократії та шляхи її вдосконалення

Проблемність демократії та шляхи її вдосконалення 

Демократія являє собою винятково актуальний і одночасно складний і суперечли­вий об'єкт дослідження. Ця суперечливість проявляється вже у відношенні до неї вче­них. До когорти прихильників демократії варто віднести Ш. Л. Монтеск'є, Дж. Ст. Мілля, К. Поппера, А. Токвіля, Т. Джеферсона, К. Хайєка. Серед її супротивників і критиків Г. Мос-ка, В. Парето, Р. Міхельс, В. Цаплін, І. Єфімов та ін.

Можна погодитися з тим, що "це складне багатопланове явище, в яке дослідники, залежно від світоглядних пристрастей і цільових настанов проведеного аналізу, вклада­ють свій специфічний зміст. Крім того, природа демократії подвійна: мова може йти про демократію ідеальну (нормативну) і демократію реальну (емпіричну)

Нарешті, це по­в'язане з різноманіттям видів демократії. Крім політичної, є економічна, індустріаль­на й соціальна демократія" [4, с. 267].

Те, що демократія - це одне з найвидатніших досягнень людства, не викликає в більшості дослідників особливих заперечень. Але те, що вона вкрай недосконала зви­чайно також не викликає сумнівів. Однак щораз після критичної оцінки недосконалості демократії іде типова фраза про те, що, на жаль, суспільна думка нічого не придумала

кращого. Потім іде апеляція до наведеної в епіграфі до даної статті думки А. У. Черчілля, і, нарешті, розум розводить руками й погоджується прийняти демократію з усіма її не­доліками.

Мета даної статті полягає в критичному аналізі демократії, її недоліків, а також обґрунтуванні можливостей і напрямків її удосконалення. При цьому мова йде про ком­плексний аналіз проблем демократії. Безсумнівно, що недоліки демократії є продов­женням її достоїнств. Однак миритися з ними було б нерозумно, інакше це не буде відпо­відати покликанню людини вдосконалювати й облагороджувати своє буття.

Більшість дослідників розглядають демократію як поліфункціональне явище. Однак функції демократії, на жаль, ще комплексно не досліджені сучасною наукою. Різні вчені роблять акценти на окремих її функціях, дають їхні неоднозначні трактування. Завдан­ня цілісного аналізу функціонального поля демократії поки не вирішені. На нашу дум­ку, основними функціями демократії виступають: ціннісна, владна, стабілізації й підтрим­ки порядку, соціалізаторська, захисна й контролююча, а також функція політичної кон­куренції. Кожна із цих функцій характеризується своїми проблемами, характеристика яких наведена в таблиці.

Проблеми функціонування демократії

Назва функції

Характеристика функції

Проблема реалізації функції

Ціннісна

Являє собою систему цінностей, що здійснює ціннісну регуляцію суспільства

Цінності демократії досить суперечливі, неоднозначні, часто використовуються в боротьбі за владу, маніпуляції свідомістю

Владна

Виступає як інструмент формування й способу функціонування влади

Бюрократизм, корупція, неефективність влади, висока витрата ресурсів

Стабілізації, підтримки порядку

Забезпечує підтримку громадського порядку

Значні масштаби девіації, злочинності

Соціалізаторська

Забезпечує соціалізацію індивідів у суспільстві через оволодіння правами й обов'язками

Індивідові складно освоїти величезний обсяг законів, відбувається маніпулювання свідомістю людей

Захисна

Забезпечує захист прав і свобод громадян

Можливість використання

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні