Профілактика захворювань молочної залози

План

1. Чинники ризику і причини виникнення захворювань молочної залози     3

2. Гормональні чинники         4

Ендогенні гормональні впливи.       4

Екзогенні гормональні впливи.        5

3. Чинники способу життя і довкілля       6

Географічне розташування і живлення.    6

4. Наявність додаткових захворювань і чинників, що провокують хворобу 8

Профілактика       10

 

1. Чинники ризику і причини виникнення захворювань молочної залози

В більшості випадків причини виникнення раки молочної залози залишаються неясними.

Проте в результаті багаточисельних досліджень були встановлені основні причини розвитку захворювань молочної залози (в т. ч. раки молочної залози).

Чинники ризику раку молочної залози

1. Індивідуальні

Стать і вік є основними чинниками ризику: вірогідність захворювання молочної залози у жінок різко зростає після 40 років і стає максимальною до 64 років. Існує пряма залежність між віком і підвищенням ризику захворювання раком молочної залози. Лише 6,5 % всіх випадків пухлини діагностується до 39 років. Т. о. , вірогідність захворювання раком грудей існує в будь-якому віці.

Безперервне підвищення захворюваності підтверджує необхідність регулярних відвідин врача-мамолога і проведення обстежень молочних залоз

Раніше перенесений рак молочної залози або рак яєчників. Встановлено, що в осіб, що лікувалися з приводу раки молочної залози або раки яєчників, ризик рецидиву або розвитку раки другої залози досить високий, і підвищується на 0,5-1 % з кожним подальшим роком життя.

Дана обставина вказує на необхідність спостереження і регулярного обстеження таких жінок протягом всієї подальшому життю.

Попередні (передпухлинні) захворювання молочної залози. Термін «фіброзно-кістозна мастопатія» об'єднує широкий спектр доброякісної патології молочної залози з характерними структурними змінами епітелію і строми. При цьому в більшості випадків ризик розвитку раки невеликий або відсутній, і лише окремі морфологічні варіанти підвищують онкологічний ризик.

2. Родинні (спадкові)

Родинний анамнез – один з найбільш важливих чинників ризику при оцінці міри вірогідності виникнення раки молочної залози.

За наявності такого чинника, як родинний рак молочної залози, вірогідність захворювання зростає відповідно числу родичів 1-ої міри спорідненості (мати, рідна сестра, дочка), що хворіли на рак грудей до 40 років.

При раку обох молочних залоз у кого-небудь з родичів 1-ої міри спорідненості або накопиченні випадків захворювання раком грудей в сім'ї (більш за одне) ризик підвищується в 8–10 разів.

2. Гормональні чинники

Ендогенні гормональні впливи.

Переконливо доведена первинна роль гормонів яєчників у виникненні раки грудей і тривалості їх дії на епітелій молочних залоз. Естроген (гормони, що виробляються яєчниками) сприяє зростанню і проліферації (збільшенню) проток і, ймовірно, може підвищувати ризик захворювання в результаті стимуляції зростання кількості знов утворюваних кліток.

Раннє настання менструації (менархе) – до 12 років – підвищує ризик виникнення раки грудей.

Пізнє настання менопаузи (після 55 років) підвищує ризик виникнення раки молочних залоз в 2 рази в порівнянні з випадками раннього її настання – до 45 років. Ранній клімакс надає захисну дію на тканину молочної залози у жінок.

Відсутність пологів і (або) післяродової лактації підвищує ризик у жінок, що не народжують, в 1,5 разу. Як встановлено, перші пологи до 20 років знижують ризик в порівнянні з тими, що не народжують. Міра ризику підвищується

1 2 3 4 5 6