Пункції

План

1. Надлобкова пункція сечового міхура.  

2. Пункція перикарду.  

3. Плевральна пункція.  

4. Пункція колінного суглоба.  

5. Пункція зовнішньої яремної вени.  

6. Пункція підключичної вени.  

Література.  


1. Надлобкова пункція сечового міхура

Свідчення: неможливість випустити сечу з сечового міхура за допомогою гумового або металевого катетера.

Протипоказання відсутні.

Техніка. Надлобкову пункцію можна здійснити троакартом| або звичайною довгою голкою. Після визначення верхньої межі сечового міхура, розтягнутого сечею, виробляють пошарову анестезію 0,25% розчином новокаїну шкіри, підшкірної клітковини, апоневрозаб| м'язів і передміхурної клітковини на 2 см вище за лонне зчленування. Після анестезії під кутом 90 пошарово пунктирують тканини і передню стінку сечового міхура. Мочу з сечового міхура слід випускати дробово щоб уникнути ускладнень (у тому числі кровотечі), пов'язаних з різкою зміною внутрішньоміхурового тиску. При пункції сечового міхура спеціальним троакаром по ньому в сечовий міхур може бути встановлений на потрібний час дренаж для постійного відведення сечі (пункція епіцистостомія|).

Ускладнення: при недбалому проведенні операції можливе проходження троакара або голки в черевну порожнину і ушкодження кишковика.

2. Пункція перикарду

Свідчення: гемотампонада| серця в результаті поранення, закритих травм. Виробляють при затримці госпіталізації і безперечних ознаках тампонади

Техніка. Хворий лежить на спині з валиком, підкладеним під поперек. Шкіру в епігастральній області обробляють спиртом і йодом. Пункцію виробляють довгою тонкою голкою, надітою на шприц місткістю 20 мл, заповненою 0,5% розчином новокаїну. Голку уколюють зліва від основи мечовидного відростка, направляючи її криво вгору по задній стінці грудини на глибину 2-3 см. Після цього починає поступати кров, яку видаляють шприцом. Показниками ефективності пункції служить поліпшення загального стану хворого, поява сердечних тонів, зменшення тахікардії, зниження діастоли і підвищення систоли ПЕКЛО.

Ускладнення. Поранення серця при занадто глибокому просуванні голки; поранення шлунку, якщо голку направляють під кутом більше 30 ? до поверхні передньої черевної стінки.

3. Плевральна пункція

Свідчення: напрузі закритий пневмоторакс, двосторонній пневмоторакс, гемоторакс.

Техніка. При пневмотораксі пункцію виробляють спереду в другому і третьому міжреберному просторі по середньоключичної лінії. Хворий лежить на спині. Обробляють шкіру спиртом і йодом. Шприц місткістю 20 мл з новокаїном забезпечують голкою від одноразової системи. Готують систему для евакуації повітря з плевральної порожнини: відрізують відразу нижче за крапельницю систему і опускають трубку в стерильний флакон з ізотонічним розчином хлориду натрію. Анестезують шкіру строго по середньоключичної лінії відповідно до верхнього краю III ребра. Подаючи струмінь новокаїну, проколюють грудну стінку. У шприц починає під тиском поступати повітря самостійно або при легкому потягуванні поршня. Знімають шприц і відразу голку сполучають з підготовленою системою. Бульбашки повітря починають бурхливо виділятися через шар рідини у флаконі. Виділення посилюються під час вдиху. При гемотораксі пункцію виробляють в положенні хворого сидячи. Точка вкола| - сьомий міжреберний простір відразу нижче за кут лопатки. Для евакуації крові готують голку з надітою на неї гумовою

1 2 3

Схожі роботи