Умови існування і поширення тварин на суші

Умови існування тваринних організмів, що мешкають в біоциклі "сушачи", різко відрізняються від попередніх. На суші спостерігаються набагато ширші зміни усіх чинників місця існування, чим в морі або в прісних водоймищах. Особливе значення тут придбаває клімат і передусім одна з його складових - вологість повітря, під впливом якої і формувалася сухопутна фауна. Доведено, що життя зародилося в океані, тут проходили і перші етапи еволюції основних типів тварин.

У зв'язку з цим прісні води і сушу слід розглядати як вторинні середовища, тому прісновода і сухопутна фауни відносно молодші. Завоювання живими організмами вторинних середовищ змінило темпи і форми їх еволюції. Деякі класи тварин переважно розвинулися саме на суші. Такі, наприклад, птахи, комахи.

Найголовнішими чинниками, що визначають існування і поширення сухопутних тварин, служать вологість, температура і рух повітря, сонячне світло, рослинний покрив. Їжа тут грає не меншу роль, чим в інших біоциклах, хімізм же середовища практично не має значення, оскільки атмосфера усюди однакова, якщо не рахувати місцевих відхилень, обумовлених промисловими викидами в атмосферу, про що буде сказано нижче.

Вологість повітря в різних регіонах Землі неоднакова. Зміна її може викликати різні реакції у тварин. Якщо виключити організми, нормальне існування яких не залежить від вологості, інші тварини будуть або вологолюбними - гігрофіли, або сухолюбивими - ксерофіли. Причини того або іншого відношення тварин до вологості різні. Гигрофили, як правило, не мають ефективних засобів захисту від втрати вологи, оскільки їх шкірні покриви проникні для води. До них відносяться дощові черв'яки, наземні планарії і п'явки, молюски, а з хребетних амфібії. З ксерофілів слід назвати багатоніжок, більшість комах, рептилій, птахів і ссавців

Ці ж систематичні категорії тварин часто бувають евригігробіонтами. Є і інші виключення. Так, серед гігрофильних молюсків зустрічаються типові ксерофіли, поширені в степах або навіть в напівпустелях, а ксерофільні групи рептилій включають крокодилів і черепах, гігрофілами, що являються. Верблюди і буйволи взагалі представляють дві крайнощі: перший - істинний ксерофіл - не може існувати в умовах вологого клімату, другий - житель вологих і жарких районів. В цілому до гігрофілам відносяться мешканці тропічних дощових лісів (гілей), а населення пустель в більшості ксерофіли. Проте, можна вказати на ряд пристосувань гігрофильних тварин, що дозволяють їм поширюватися далеко за межі районів з оптимальними для них умовами зволоження. Це, наприклад, зрушення періоду активності на вологі сезони (деякі пустинні тварини стають ефемерами), вибір місць життя, нічний спосіб життя і т. д.

Вологість повітря і грунту залежить від кількості опадів. Отже, опади чинять на живі організми опосередкований вплив. В той же час опади можуть бути і самостійним чинником. Певну роль грає, приміром, форма опадів. Так, сніговий покрив частенько обмежує поширення видів, добувних корм на землі. Наприклад, чубатий жайворонок взимку не зустрічається на північ від Уральска, Саратова, Новгорода, тобто на північ від межі району відносно малосніжної і короткої зими. З іншого боку, глибокий сніг дозволяє окремим видам (сибірський лемінг і інші дрібні звірятка) зимувати і навіть розмножуватися в зимовий період. У снігових печерах і тунелях ховаються від холоду нерпи і їх вороги - білі ведмеді.

Температура грає величезну роль

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні