Вітаміноподібні жиророзчинні речовини, їх біологічне значення

Вітаміноподібні жиророзчинні речовини, їх біологічне значення

Вітамін ¥ (есенціальні ненасичені жирні кислоти)

Вітамін Б - сума біологічно активних поліненасичених жирних кислот (лінолевої, ліноленової, арахідонової), які є аліментарними незамінними факторами:

СН3-(СН2)4-(СН=СН-СН2)2-(СН2)6-СООН Лінолева кислота

СН3-СН2-(СН=СН-СН2)3-(СН2)6-СООН Ліноленова кислота

СН3-(СН2)4-(СН= СН-СН2)4-(СН2)2-СООН

Арахідонова кислота

Фізіологічно активною формою цих кислот є цис-конфігурація. Вважають, що біологічна активність їх зумовлена наявністю метиленових груп, розділених метиновими містками. Найбільш активною є арахідонова кислота, однак у продуктах харчування її вміст дуже незначний. При наявності піридоксину лінолева кислота перетворюється в організмі на ліноленову й арахідонову.

Біологічна дія вітаміну Полієнові жирні кислоти необхідні: 1) для синтезу в тканинах ліпідів, які входять до складу клітинних мембран; 2) для біосинтезу простагландинів - тканинних регуляторів обміну речовин; 3) для метаболізму холестерину, оскільки сприяють виділенню його із організму, переводячи нерозчинні ефіри холестерину в розчинні форми; 4) для заощадження запасів вітаміну А (захист від окислення). В свою чергу, для збереження біологічної активності незамінних полієнових жирних кислот потрібний токоферол, що перешкоджає їх пероксидному окисленню; 5) для посилення ліпотропної дії холіну.

Недостатність вітаміну Р у людини майже не зустрічається, хоча відомо, що фолікулярний кератоз (надлишкове ороговіння епітелію шкіри навколо волосяних фолікулів, ламкість і випадіння волосся) виліковується саме вітаміном Б. Ці симптоми нагадують симптоми недостатності вітаміну А.

Джерела вітаміну Р. Лікарські препарати. Вітамін Б міститься в харчових жирах, яйцях, арахісі.

У клініці вітамін Б використовується для профілактики відкладень холестерину в стінках судин при атеросклерозі, місцево - при захворюваннях шкіри. Входить до складу гіполіпідемічних препаратів лінетол і ліпостабіл.

Убіхінон (коензим 0)

Коензим О відноситься до надзвичайно поширених кофермен-тів, звідси його друга назва «убіхінон» (всюди присутній хінон). Усередині клітин убіхінон локалізований винятково в мітохондріях або в аналогічних їм мембранних структурах бактерій. Джерелом його утворення в тканинах людини служать мевалонова кислота і продукти обміну фенілаланіну і тирозину. За хімічною природою убіхінон являє собою 2,3-диметокси-5-метил-1,4-бензохінон з ізопреноїдним ланцюгом у 6-му положенні:

 

У різних видів організмів число ізопреноїдних залишків у бічному ланцюзі може бути від 6 до 10. У тканинах людини і тварин переважає убіхінон, який містить десять ізопреноїдних одиниць (КоО10 або УХ10).

Біологічна дія. На цей час вивчено основну коферментну роль КоО10

Він виявився обов'язковим компонентом дихального ланцюга, здійснюючи в мітохондріях перенесення електронів від флавіно-вих ферментів на цитохромну систему.

Ознаки недостатності убіхінону для людини не описані, але при деяких станах відзначається підвищена потреба в ньому.

Для медичного використання отримують синтетичним шляхом препарат «Убінон».

Цей лікарський засіб використовується як антиоксидант (завдяки здатності брати участь у редокс-процесах) і антигіпоксант. Основне застосування знаходить у комплексній терапії хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС).


Список літератури

  1. Березов Т. Т. , Коровкин Б. Ф. Биологическая химия. Под ред. Дебова С. С. / М. , «Медицина», 1990.
  2. Николаев А. Я. Биохимия. / М. , «Высшая школа», 1989.
1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні