ЗБРОЙНЕ ВТОРГНЕННЯ В АФГАНІСТАН

ЗБРОЙНЕ ВТОРГНЕННЯ В АФГАНІСТАН (2001).

Восени 2001 року США було розпочато операцію „Тривала свобода”, яка мала на меті повалення в Афганістані режиму „Талібан” та знищення підтримуваної ним терористичної організації „Аль-Каїда”. Ця військова операція була відповіддю на масштабні атаки проти США 11 вересня 2001 року, що були здійснені міжнародним терористичним угрупованням Аль-Каїда на чолі з Усамою Бін Ладеном.

Про безпосередню причетність правлячого на той час в Афганістані режиму Талібан до дій Аль-Каїди йшлося у резолюції РБ ООН 1378 (2001). Зокрема, у цій резолюції було засуджено рух Талібан за те, що він дозволив використати Афганістан як базу для здійснення мережею Аль-Каїда та іншими терористичними групами терористичних актів за кордоном і надав притулок Усамі бін Ладену.

Реакція НАТО на атаки 11 вересня була миттєвою, зокрема менш ніж через 24 години після нападів Північноатлантична Рада заявила, що «Сполучені Штати Америки можуть розраховувати на допомогу та підтримку своїх 18 союзників у Північній Америці та Європі».

12 вересня НАТО оголосила терористичні атаки на Сполучені Штати нападом на усі 19 країн-членів Альянсу. У цьому зв’язку вперше в історії НАТО було застосовано статтю 5 Вашингтонського договору, згідно з якою збройний напад на одного чи більше членів НАТО вважається нападом на них усіх. На запит США, в жовтні 2001 року НАТО надала попередню підтримку коаліційній операції проти Талібану і Аль-Каїди в Афганістані.

Хоча коаліційні сили операції „Тривала Свобода” складались переважно з військовослужбовців держав-членів НАТО, перший етап антитерористичних дій в Афганістані не передбачав безпосереднє залучення НАТО як організації, до виконання завдань операції

Після повалення коаліційними силами режиму Талібан і знищення навчальних таборів Аль-Каїди в Афганістані, у Кабулі було створено Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ) з метою надання допомоги перехідній владі Афганістану у забезпеченні стабільного та безпечного середовища в Кабулі та на прилеглих територіях. Командування силами МССБ здійснювалося на ротаційній основі. Перші 3 місії тривали під командуванням Великої Британії, Туреччини та 1-го Німецько-Нідерландського корпусу. Лише четверта місія МССБ здійснювалась під проводом НАТО. Офіційна передача повноважень командування МССБ до НАТО відбулася 11 серпня 2003 року.

МССБ є добровільною коаліцією держав, розгорнутою під егідою РБ ООН, за підтримки, а зараз – під проводом НАТО, і фінансуються країнами-учасницями МССБ.

МССБ було створено на виконання положень Боннської угоди від 6 грудня 2001 року, підписаної в рамках заходів щодо створення перехідного уряду Афганістану за участі лідерів афганської опозиції. Міжнародно-правовим підґрунтям діяльності МССБ є мандат ООН, виданий на підставі змісту Глави VII Статуту ООН, а також Резолюцій Ради Безпеки ООН № 1386, 1413 та 1444.

У жовтні 2003 року РБ ООН було прийнято резолюцію № 1510, яка санкціонувала розширення зони компетенції МССБ за межі Кабула з метою допомогти уряду Афганістану поширити дію державної влади на всю територію країни і створити безпечне середовище для проведення вільних та справедливих виборів та відбудови країни.

У цьому зв’язку, у 2004 році розпочався процес передачі відповідальності від коаліційних сил до МССБ, зокрема, Групам з реконструкції в провінціях (ГРП). ГРП – невеликі підрозділи (75-300 осіб цивільного та військового персоналу), які займаються реалізацією проектів з реконструкції та гуманітарного характеру; допомогою в боротьбі

1 2

Схожі роботи