Захист від ураження електричним струмом

При експлуатації електроустановок побутових споживачів можливі два основних види ураження електричним струмом: прямий дотик до струмопровідних частин та непрямий дотик. Існує ряд захисних засобів захисту від ураження електричним струмом, не перераховуючи їх всіх, зупинюсь на захисті автоматичним вимкненням.
"Електротема" № 13 (45) 6-19 липня 2004 року

Оскільки негативна дія електричного струму на організм людинибільшою мірою залежить від часу проходження струму через організм людини, ефективність засобів захисту тим більша, чим більша швидкість автоматичного вимкнення.

Автоматичне вимкнення пошкодженої ділянки електричного кола можливе за допомогою запобіжників, автоматичних вимикачів та пристроїв захисного вимкнення (ПЗВ).

Захист плавкими запобіжниками

Принцип роботи плавких вставок базується на тепловій дії електричного струму. У нормальних умовах тепло, яке виділяє провідник, розсіюється у навколишньому середовищі. При значному збільшенні струму температура провідника може досягти температури плавлення металу, з якого він виконаний.

Таким чином, при досягненні небезпечного значення струму вставка розплавиться і розірве електричне коло.

Залежність часу вимкнення плавкої вставки від величини струму, який вимикається, називається захисною характеристикою. Захисна характеристика запобіжника залежить від багатьох факторів (температури навколишнього середовища, провідника вставки тощо), тому має досить великі розбіжності (понад 30%), а отже, і невисоку точність роботи. Так, калібровані вставки запобіжників перегорають при струмах, які перевищують струм вставки у 1,4 - 1,8 разів. Тому вставки необхідно використовувати стандартні, на струм, значно менший від довготривалого допустимого струму провідника на ділянці електричного кола, який підлягає захисту.

При виборі запобіжників для захисту від короткого замикання необхідно керуватись тим, щоб час перегоряння вставки від дії короткого замикання не має перевищувати 0,2с при кратності струму короткого замикання (згідно з правилами улаштування електроустановок):

Ік. з. /Iвст. ≤ 3Іном

плавкої вставки запобіжника

Час перегорання вставки при коротких замиканнях та перевантаженнях залежить від величини струму та температури навколишнього середовища обернено пропорційно - чим більший струм і температура, тим швидше перегорить вставка.

Номінальні струми плавких вставок, в Амперах такі:

1; 2; 4; 6; 10; 16; 20; 25.

При відсутності стандартної вставки можна, тимчасово, використати мідні провідники наступних діаметрів (по струмах, А):

10А - 0,31мм; 15А - 0,41мм: 20А - 0,45мм: 25А - 0,5мм.

Провіднички необхідно надійно припаяти до патрону вставки!

Вибір запобіжника.

Приймаємо встановлену потужність однофазного споживача електроенергії Рвст. =`3,0` кВт при коефіцієнті одночасності к0= 0,6. Тоді реальна номінальна потужність:

Pp= Рвст? K0= 3,0 ? 0,6 =`1,8` кBт,

звідки номінальний струм:

Іном=`Рр/U=1,8:220=8,18А Вставка запобіжника повинна бути не меншою від робочого струму, тому вибираємо найближчу стандартну - ІВСТ=`10А. ` При цьому, враховуючи, що проводки, якправило, виконуються проводом АППВ-2х2,5 або АПВ - 2х2,5мм, допустимий струм яких приймаємо, згідно ПУЕ табл. 1. 3. 5. - при прихованій проводці Ідоп = 19 А.

Виходячи з наведених розрахунків та враховуючи велику розбіжність у спрацюванні при перевантаженнях - 1,4 - 1,8ІВСТ. (приймаємо 1,6 І вст. ), маємо:

Іперег. =

1 2 3 4

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні