Запальні процеси жіночих статевих органів

Запальні процеси жіночих статевих органів прийнято поділяти на неспецифічні і специфічні. До неспецифічних запалень відносять так звані ерозії, кольпіти, бартолініти та деякі інші, що виникають з багатьох причин, головними з яких є недодержання гігієнічних норм під час менструацій і статевих актів, шкірні захворювання, подразнення, потрапляння мікроорганізмів тощо. Найбільш поширеними є ерозії. Ерозія — це зміна в структурі багатошарового епітелію шийки матки. При цьому поверхня епітелію стає бугристою і може трохи кровоточити. Інколи на поверхні накопичується слизовий секрет, який згодом перетворюється на невеликі кісти. Лікування ерозій слід починати якомога раніше. Допускається застосування змащувань, вагінальних ванночок і тампонів, зроблених з неподразнювальних, в'яжучих, слабко дезінфікуючих і стимулюючих розчинів. Такими засобами є розчини протарголу (3—5 %-вий), танвін-гліцерину (10 % -вий), тампони з риб'ячого жиру, синтоміцинової емульсії.

До специфічних захворювань відносять особливу групу інфекційних захворювань статевих шляхів, відомих під назвою венеричні захворювання. Часто зустрічаються такі захворювання, як гонорея, сифіліс, трихомоніаз. Основними причинами їх виникнення є зараження у разі недодержання гігієнічних норм у період менструації, аборти, що робляться у напівпідпільних умовах, діагностичні вискоблювання, зловживання статевим життям, нераціональні лікувальні процедури тощо.

Особливості перебігу запальних захворювань: зменшення кількості первинних параметритів та пельвіоперитонітів, збільшення випадків хронічних сальпінгоофоритів, тривалий перебіг хронічних аднекситів із частими загостреннями та порушеннями багатьох систем організму. Причина — зміна властивостей самого мікроорганізму внаслідок безсистемного застосування антибіотиків, а також імунних реакції мікроорганізму, посилення слідових реакцій у застійних спалахах збудження, наявність нейродистрофічних змін в організмі, прояви сенсибілізації та автосенсибілізації організму, приєднання нової флори (хламідії, мікоплазми, віруси).

При вивченні перебігу захворювання акцентують увагу на симп­томах, які характерні для запальних захворювань

Етіологія запальних захворювань жіночих статевих органів (стафілококова, стрептококова, кишкова паличка, асоціації мікробів). Проникнення гнилісних мікробів можливе при порушенні епітеліального покриття (аборти, пологи, внутрішньоутробні маніпуляції).

Звертається увага на зміну структури запальних захворювань, у 80% жінок уражуються маткові труби, на другому місці стоять захворювання матки. Запальні процеси призводять до порушення менструальної функції: у 70-90% хворих спостерігається недостатність обох фаз яєчника або порушення овуляції, неплідність трубного і яєчникового генезу – у 40-50% хворих.

До неспецифічних запальних захворювань жіночих статевих органів відносяться: вульвіт, вульвовагініт, ендоцервіцит, ендометрит, аднексит, параметрит, пельвіоперитоніт, розлитий перитоніт.

Вульвіт – запалення зовнішніх жіночих статевих органів. Розрізняють первинні та вторинні вульвіти. Первинний виникає в дитячому віці. Його розвитку сприяють недотримання норм особистої гігієни. У дорослих жінок зазвичай виникає вторинний вульвіт на фоні запалення внутрішніх статевих органів. У цьому випадку патологічні виділення з вищерозташованих відділів статевих шляхів порушують епітеліальний покрив вульви, що створює умови для проникнення мікроорганізмів. Виникненню як первинних, так і вторинних вульвітів сприяє гіпофункція яєчників.

Гострий вульвіт – проявляється набряком тканин, гіперемією вульви, значними виділеннями. Хворі скаржаться на свербіж і печію в ділянці зовнішніх статевих органів, особливо після сечовиділення, біль при рухах, гнійні виділення.

Хронічний вульвіт – характеризується свербежем, печією, наявністю білей, гіперемією вульви, однак ці ознаки носять специфічний характер.

При первинному вульвіті для ліквідації патологічного процесу необхідно поряд із дотриманням правил особистої гігієни і лікуванням

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні