Аналіз асортименту таблетованих лікарських форм, які використовуються для лікування кашлю в аптеці

Таблетка (лат. Tabuletta (-ae, -ae)) — тверда дозована лікарська форма для внутрішнього застосування (деколи парентерального) або для виготовлення інших лікарських форм, отримувана шляхом пресування лікарських речовин у вигляді пласких або двояковипуклих кружечків. Таблетки бувають покриті оболонкою із цукру, декстрину, крохмалю, какао і ін. Вони повинні розпадатись в 50 мл води (дистильованої) при повільному помішуванні в колбі при 37 °C протягом 15 хвилин (не покриті оболонкою) або протягом 30 хвилин (покриті оболонкою).

Деякі лікарські речовини таблеток можуть руйнуватися у кислому середовищі шлунка. В такому випадку лікарську речовину вводять в кишківник, вдаючись до використання таблеток, вкритих оболонкою, стійкою до дії шлункового соку, але розчинною у лужному середовищі кишок. [1]. Також існують таблетки з багатошаровим покриттям, які забезпечують поступове всмоктування дієвої речовини, що дозволяє пролонгувати терапевтичну дію препарату (ретардні форми препаратів). [1]

Таблетки є офіцінальними лікарськими формами і виписують їх із вказуванням назви лікарської речовини, її разової дози і кількості таблеток.

Слід пам’ятати

У хворих, які довго перебувають у горизонтальному положенні, хворих (особливо похилого віку) з порушеною перистальтикою стравоходу, таблетки можуть затримуватися в стравоході, утворюючи в ньому виразки. [1] Для профілактики цього ускладнення таблетки потрібно запивати значною кількістю води (не менше 200 мл). [1] Зменшення подразнювальної дії лікарських засобів на слизову оболонку шлунка можна досягти виготовленням їх у вигляді мікстур з додаванням слизу. В разі значного подразнювального (або ульцерогенного) ефекту, препарати, особливо ті, що потребують тривалого курсового застосування (наприклад, диклофенак натрію) доцільно приймати після їжі. [1]

Кашель — це фізіологічний захисний механізм, спрямований на видалення хвороботворних агентів з дихальних шляхів. Багато захворювань супроводжується цим явищем.

Види кашлю:

Які види кашлю існують? Дихальні шляхи, в тому числі бронхи і трахея, виділяє велику кількість слизу, яка призначена для виведення сторонніх часток назовні. Якщо розвивається патологічний процес в органах дихальної системи, то кількість мокротиння може значно збільшуватися, що призводить до подразнення кашльових рецепторів і виведенню надлишків слизу за допомогою кашлю. У цих випадках говорять про такий симптом, як вологий (продуктивний) кашель.

Інший різновид цього явища — сухий (непродуктивний) кашель, він з’являється тоді, коли роздратування рецепторів відбувається через причин, не пов’язаних з гіперпродукцією мокротиння.

Залежно від виду кашлю змінюється і вибір лікарського засобу. Наприклад, при непродуктивному рекомендується прийом препаратів, які пригнічують кашльовий рефлекс. Це не більше ніж симптоматична терапія, яка спрямована не на боротьбу з першопричиною захворювання, а з її проявами. Такі засоби не можна застосовувати в разі вологого кашлю, так як велика кількість слизу легко може закупорити просвіт бронхів, що призведе до важких ускладнень. Засоби проти вологого кашлю розріджує бронхіальну слиз, що дозволяє легко її отхаркувати і виводити із дихальних шляхів.

При лікуванні захворювань, що супроводжується роздратуванням кашльових рецепторів, в першу чергу потрібно робити упор на терапії основного захворювання. Варто пам’ятати, що засоби проти кашлю — це скоріше допоміжні препарати, які усувають симптом і полегшують загальний стан пацієнта, але не виліковують його.

Види таблеток від кашлю:

Залежно від механізму дії виділяють кілька груп таблеток від кашлю.  

Перша група — відхаркувальні засоби. Вони засновані на рефлекторній дії, в результаті якої посилюється виведення слизу з дихальних шляхів. Найчастіше вони представлені фітопрепаратами.

Механізм дії іншої групи протикашльових засобів полягає в пригніченні дихального рефлексу. Це можуть бути препарати периферійної та центральної дії. Спочатку це були наркотичні засоби, але зараз існує велика кількість ненаркотичних препаратів з подібним принципом дії.

Муколитики призначені для розрідження мокротиння. Зазвичай їх призначають при вологому кашлі, коли слиз самостійно не виводиться з дихальних шляхів

Список і застосування таблеток від сухого кашлю доступних в СНД

Існує величезна кількість засобів проти сухого кашлю. Крім таблеток часто використовують сиропи, які краще використовувати для лікування кашлю у дітей. Серед таблеток найбільш поширеними вважаються наступні:

Препарат Стоптусин — пригнічує кашльовий рефлекс, розріджує мокротиння. Діючі речовини цього засобу — гвайфенезин і бутамірат. Застосовувати слід його до шести разів на день, так як препарат досить швидко виводиться з організму. Стоптусин має ряд обмежень до застосування. Наприклад, його не можна використовувати при вагітності, під час лактації, дітям до 12 років, при міастенії. Побічні ефекти включить в себе диспепсичні розлади, діарею, головний біль і алергічні реакції.

Препарат Лібексін — це засіб знижує збудливість кашльових рецепторів, що пригнічує кашльовий рефлекс, але не пригнічує дихальний центр. Разом з цим препарат має протизапальну дію. Лібексін Муко — препарат з додаванням муколитичної складової — карбоцистеіну. Завдяки цьому до списку ефектів ліків додається ще і розрідження мокротиння. Цей засіб можна призначати дітям з обережністю.

Глауцин — ще один препарат, який пригнічує кашльовий рефлекс на центральному рівні. Застосовують його дітям старше 4 років. Протипоказаний він людям, які перенесли інфаркт міокарду, яка страждає артеріальною гіпотензією (знижений артеріальний тиск). Лікарський засіб починає діяти вже через півгодини після застосування, ефект триває до восьми годин.

Бітоідін — ця поширені таблетки від кашлю відноситься до препаратів периферичної дії. Ефективність його порівнянна з кодеїном, на відміну від якого його можна призначати для лікування сухого кашлю у дітей.

Фалиминт — це препарат місцевої дії, який містить ментол. Він заспокійливо діє на слизові оболонки дихальних шляхів, тим самим знижуючи збудливість рецепторів.

Коделак — препарат рослинного походження. Крім таблеток випускається у вигляді сиропу. Може застосовуватися як при сухому, так і при вологому кашлі, так як разом зі зниженням збудливості рецепторів він розріджує мокротиння.

Омнітус — також існує у вигляді таблеток і сиропу. Він покращує загальний стан пацієнта при сухому кашлі, має протизапальну активність.

Таблетки від кашлю при бронхіті:

При бронхіті призначають протикашльові препарати, які переважно діють на мокроту. Сюди відносяться такі засоби:

АЦЦ — муколітичний засіб з протизапальною і антиоксидантною дією.

Бронхолитин — препарат центральної дії.

Бромгексин — використовують при бронхітах з в’язкою мокротою, призначають дітям від шести років.

Амброксол — відхаркувальний і протизапальний засіб.

Мукалтин — муколітик, призначають дітям з 12 років.

Препарат Амбробене — препарат має муколітичну і відхаркувальну дію. Випускається як у вигляді таблеток, так і у вигляді капсул, сиропу.

Таблетки від різного виду кашлю у дітей:

Найбільш поширені таблетки від кашлю, які можна використовувати для лікування дітей.

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні