Історичний процес формування і розвитку ринку

План

Умови виникнення ринку.  

Товарне виробництво, як етап формування ринку.  

Виникнення грошей як етап розвитку ринку.  

Список використаної літератури.  

 Умови виникнення ринку 

У процесі становлення і розвитку товарно-грошових відносин формується такий найважливіший їх елемент, як ринок. Тому причини виникнення товарно-грошових відносин розкривають і причини виникнення товарного обігу і ринку. Разом з тим ринок (як окремий елемент) - ця складне утворення, він має свою власну структуру, для його функціонування і розвитку необхідні специфічні умови. З часу виникнення ринку різні напрями і школи економічної думки неоднозначно тлумачили його сутність.

Ринок як одна з категорій товарного виробництва в процесі еволюції випробував важливі кількісно-якісні зміни, які не могли не позначитися на його визначенні в останні зверху два століття. У роботах А. Смітта і Д. Рикардо термін "ринок" не придбав чіткого політекономічного визначення, оскільки його відносили до зовнішніх явищ ринкової економіки, а тому використовували переважно для характеристики ринкового попиту.

Першу спробу дати наукове визначення ринку зробив французький економіст О. Курний. На його думку, цей термін позначає "будь-який район, на якому взаємостосунки покупців і продавців вільні, тому ціни на одні  і ті ж товари мають тенденцію легко і швидко вирівнюватися"

Англійський економіст А. Маршалл затверджував, що "чим досконаліший ринок, тим сильнішою є тенденція до того, щоб у всіх його пунктах в одне і  теж час платили за одну  і тугіше річ однакову ціну". У підручнику "Економікс" ринок розглядається як "інститут або механізм, який зводить покупців (представників попиту) і продавців (постачальників) окремих товарів і послуг".

Ринок - поняття більш широке і містке, ніж ми іноді думаємо. Це і універмаги, універсами, різні намети, де купують продукти харчування, одяг, взуття, товари щоденного вживання. Існують ринки, на яких продають і купують цінні папери (акції, облігації), - це фондові біржі.

На товарних біржах, де продають товари (зерно, цемент, цукор) по стандартних показниках якості, покупці і продавці вступають у конкретні відносини. Два учасники, або більше, беруть на себе юридичні зобов'язання, якими визначаються їх дії і відповідальність. Ці і інші відносини між продавцями і покупцями з приводу існуючих і потенційних товарів формують ринки.

Як явище господарського життя ринок з'явився багато сотень років тому унаслідок розвитку виробництва і обміну, які породили товарне господарство. Відбулося це через розвиток суспільного розподілу праці, поява економічно самостійних, юридично незалежних суб'єктів господарювання і переходу від натурального виробництва до прямого продуктообміну, а потім і до товарного обміну  і ринку.

Хоча товарне виробництво, ринок, конкуренція існують дуже давно, не слід забувати, що людство велику частину своєї історії прожило без ринку — в царстві натурального господарства. В подібній моделі господарства продукти проводяться общиною або сім'єю для внутрішньогосподарчого споживання при прямому — командному — розпорядженні ресурсами і зрівняльному розподілі створеного продукту. Проте при всій своєї егалітарності, тобто рівності окремих індивідів, натуральне господарство було основою бідності, а не багатства, що пов'язане з вузькістю економічних відносин, відсутністю спеціалізації, обмеженістю виробництва і капіталу.

1 2 3 4 5 6 7 8

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні