Історія, стан та перспективи розвитку виноградарства в Україні

План

1. Виноградарство як галузь рослинництва та наука.

2. Історія виноградарства та виноробства в Україні.

 3. Особливості технології вирощування винограду.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виноградарство як галузь рослинництва та наука.

Виноградарство - галузь рослинництва, яка займається вирощуванням винограду для споживання свіжих ягід і забезпечення харчової промисловості сировиною.

Як галузь науки виноградарство вивчає біологічні особливості виноградної рослини, її відношення до навколишнього середовища та розробляє способи спрямованого управляння ростом і розвитком винограду для одержання високих урожаїв необхідної якості.

Виноградарство як наукова дисципліна грунтується на досягненнях біологічної науки і тісно пов’язана з ботанікою, фізіологією рослин, екологією, грунтознавством, агрохімією, біохімією, агрометеорологією, загальним землеробством, меліорацією, ентомологією та фітопатологією, механізацією й автоматизацією виробництва, економікою, маркетингом.

Як галузь агропромислового комплексу України виноградарство має велике господарське значення. Це зумовлюється цінними поживними та лікувально-оздоровчими властивостями свіжого винограду і продукції, що одержують з нього (кишмиш, ізюм, вина, олія, оцет, корми та ін. ), невибагливістю винограду до грунту та його меліоративною роллю під час освоєння схилових, кам’янистих і піщаних земель, непридатних для інших культур, високою економічною ефективністю.

Поживна цінність та смакові якості винограду насамперед зумовлюються вмістом цукру в ягодах, якого нагромаджується від 12 до 30% залежно від сорту та умов вирощування. Цукри винограду складаються в основному з найбільш легкозасвоюваних - глюкози та фруктози. За енергетичною цінністю 1 кг винограду при цукристості 18-28% становить 750-800 ккал, тобто забезпечує 25-30% добової потреби людини в енергії

Поживна якість 1 кг винограду вища, ніж 1 л молока або 1 кг картоплі, яблук, груш чи персиків.

Крім цукру, у ягодах винограду багато міститься органічних кислот (винної, яблучної, лимонної, бурштинної, щавлевої, саліцилової та ін. ), що дає можливість використовувати його як дієтичний продукт. Органічні кислоти поліпшують апетит та травлення їжі, запобігають утворенню каменів у нирках.

Виноград містить необхідні для організму людини вітаміни групи В (тіамін), В1 (аневрин), В2 (рибофлавін), В6 (піридоксин), В7 (біотин), С (аскорбінова кислота) та інші, а також солі, які містять макроелементи (кальцій, калій, фосфор, натрій, магній, сірка, залізо), та понад 20 мікроелементів, що відіграють важливу роль в організмі людини. Важливі також інші біологічно активні речовини: ферменти, амінокислоти, фітонциди, ароматичні, дубильні, фенольні.

Пектинові речовини, що в значній кількості містяться у шкірочці сортів із забарвленими ягодами, зв’язують у нерозчинні солі радіоактивні метали, які виводяться з організму.

Завдяки високій калорійності та наявності біологічно активних речовин виноград допомагає при недокрів’ї, розладі нервової системи, порушенні обміну речовин в організмі. Лікування виноградом (ампелотерапія) дає добрі результати при шлункових, ниркових, легеневих захворюваннях та порушенні серцево-судинної діяльності. Для лікування насамперед використовують високоякісні столові сорти винограду, виноградні соки (освітлені та з м’якушем), кишмиш, ізюм. Науково обгрунтована норма споживання свіжого винограду на одну людину становить 8-10 кг на рік.

Основну масу (85-90%) вирощуваного винограду використовують для виробництва вин, соків, концентратів (виноградний мед, сироп, бекмес, вакуум-сусло, порошки), компотів, маринадів, варення, мармеладу та ін.

Велику кількість корисних продуктів можна одержати, якщо провести глибоку утилізацію залишків винограду. Здерев’янілі пагони, які видаляють під час обрізування кущів, використовують для виробництва кормових дріжджів, будівельних  матеріалів (оздоблювальні  плити, шпалерні кілки). При обламуванні зайвих зелених пагонів та чеканців кущів зелену масу використовують як цінний корм (не гірший від люцерни). На корми використовують також висушену шкірку ягід та насіння (кормове борошно). Їх залишків винограду після переробки на вино одержують спирт, енотанін, енобарвник, олію, оцет, винну кислоту тощо

Важливою

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні