Аристотель (Аристотель)

План

1 Дитинство та юність Арістотеля.

2. Вчення Арістотеля.

3. Значення праць філософа.

4. Аристотель як систематизатор логіки

1. Дитинство та юність Арістотеля

Датою народження Арістотеля вважається 384 р. до и. е Відбулася ця подія в грецькому місті Стагір. Арістотелю пощастило, що його батьком був відомий лікар Нікомах, інакше невідомо, як склалася б його доля, адже Стагір був маленьким провінційним містечком. Оскільки професія лікаря дуже цінувалася в Давній Греції, лікарі займали високе суспільне становище, до того ж батько Арістотеля славився своїм мистецтвом лікування у всій Македонії.

Зовні юний Арістотель був вельми непоказним. Юнак був сухорлявим, з худими ногами, маленькими оченятами й до того ж шепелявив. Непомітну зовнішність він приховував під дорогими шатами та незвичайною зачіскою, часто надягав дорогоцінні персні.

Хоча батько Арістотеля й був лікарем, син вирішив не ставати продовжувачем сімейних традицій Однак медицина все-таки відіграла свою роль. Протягом життя, займаючись філософією, Арістотель завжди звертався до медицини, щоб роз'яснити на прикладах із медичної практики найскладніші філософські поняття.

У 17 років Арістотель вступив до школи Платона. Спочатку він суворо дотримував постулатів свого вчителя, а потім, унаслідок розвитку власних принципів, відійшов від платонівського вчення Арістотель захоплено навчається в платонівській Академії, починає писати твори, що свідчать не тільки про його глибокий розум, але й про чималі риторичні здібності Власне, риториці Арістотель і присвятив усе своє життя

364 рік до н. є стає роком зустрічі Арістотеля й Платона І потім, протягом 17 років, ці два мислителі продовжують спілкуватися, аж до самої смерті Платона Історичні джерела античності стверджують, що між Арістотелем і Платоном були великі розбіжності в поглядах і навіть ворожість один до одного. Платанові не подобалося зухвале вбрання Арістотеля, який любив виділитися з юрби своїм незвичайним одягом. До того ж стало відомо, що Арістотель не вмів стримуватися й часто суперечив своєму вчителеві, ймовірно, досить запально. Можливо, тому Арістотелю надалі довелося створювати свою школу, адже він не міг зійтися з Платоном ані за характером, ані за філософськими поглядами. Платон навіть якось пожартував щодо нестриманості Арістотеля: «Арістотель мене брикає, як лоша-сосунець свою матір»

2. Вчення Арістотеля

І хоча між цими двома філософами точилися нескінченні суперечки, історія нерозривно пов'язує імена Арістотеля й Платона. Порівняймо їхні філософські погляди Платона ядром філософії став «ейдос» Арістотель повністю прийняв цей постулат і вніс його у свою філософію. І Платон, і Арістотель не уявляють речей без їхній ейдосів — ідей. Філософія Сократа й Платона базувалася на життєвому досвіді й практичній необхідності. І тільки вчення про ідеї становило собою чисто теоретичні думки.

Відповідно до ідеї Платона, речі, що сприймаються тільки почуттями, не є чимось постійним і досконалим. їм властиво змінюватися й навіть повністю зникати. Але існує щось, що пов'язує ці речі з тим, що реально існує. Платон стверджував: усім, що в них «є істинно сутнім, почуттєві речі зобов'язані своїм причинам». Форми речей і є причинами. Вони не можуть сприйматися почуттями, тільки за допомогою розуму можна їх знайти. Платон їх класифікує як «види» або «ідеї». Кожен клас речей почуттєвого світу має свій «вид», або інакше — «ідею». Наприклад,

1 2 3 4 5 6

Похожие работы