Бухгалтерский баланс

ПЛАН

1. Бухгалтерський баланс, його зміст і будова

2. Зміни в балансі, зумовлені господарськими операціями 

3. Форма, структура і зміст балансу

1. Бухгалтерський баланс, його зміст і будова 

Для забезпечення оперативного керівництва діяльністю підприємства необхідна достовірна інформація про наявні у господарстві ресурси, їхній склад і розміщення, а також про джерела їх формування і цільове призначення. Таку інформацію, узагальнену і згруповану у відповідному порядку, одержують за допомогою бухгалтерського балансу.

Бухгалтерський баланс є способом економічного групування і узагальненого відображення у грошовій оцінці стану господарських засобів за складом і розміщенням та за джерелами їх утворення і цільовим призначенням на певну дату.

Як правило, баланс складають на останній день звітного періоду (місяця, кварталу, року)

Для роздільного відображення господарських засобів та їхніх джерел формування баланс будується у вигляді двосторонньої таблиці. У лівій частині балансу, що називається активом, показують склад і розміщення господарських засобів, а в правій, що називається пасивом,- джерела утворення засобів і цільове призначення їх.

Бухгалтерський баланс схематично можна зобразити так: 

Баланс

Актив

Пасив

Склад і розміщення господарських засобів

Сума

Джерела утворення і цільове призначення господарських засобів

Сума

 

 

 

 

 Актив і пасив балансу складаються з окремих статей, кожна з яких відображає величину певного економічно однорідного виду засобів або їх джерел. В активі балансу містяться статті, на яких відображаються матеріальні цінності, нематеріальні активи, грошові кошти, кошти у розрахунках, вилучені кошти; в пасиві - статті, на яких відображаються джерела формування господарських засобів (статутний, додатковий, резервний капітал, прибуток, кредити банків, зобов'язання по розрахунках та ін. ).

У спрощеному вигляді баланс можна подати так:

Баланс

Актив

Сума, грн

Пасив

Сума, грн

Основні засоби

690000

Статутний капітал

810000

Матеріали

150000

Прибуток

50000

Незавершене виробництво

24000

Кредити банків

30000

Каса

1000

Постачальники

40000

Рахунки в банках

85000

Цільове фінансування

20000

Разом

950000

Разом

950000

 Як видно з прикладу, загальні підсумки активу і пасиву балансу рівні між собою. Це обов'язкова умова правильності його складання. Рівність підсумків активу і пасиву балансу зумовлена тим, що в обох його частинах відображені у вартісному вимірнику одні і ті ж господарські засоби, тільки згруповані за різними

1 2 3 4 5 6 7 8