Денежная реформа Петра 1

ПЛАН

Вступ  3

1. Реформа міського обкладення     4

2. Перша реформа наказів    6

3. Грошова реформа 7

4. Посилення податкового гніту     8

5. Монополізація       9

6. Складання табелів            11

7. Заміна срібла міддю          12

8. Проекти виходу з фінансової кризи        13

9. Вступ подушної податі     14

10. Фінансове відомство      16

Література      18

Вступ

Основною причиною, фінансової реформи, що послужила проведенню, була нужда в грошових коштах для будівництва флоту, облаштування армії, ведення Північної війни 1700-1721 років. В умовах великомасштабних державно-політичних і соціально-економічних перетворень здійснювалися величезні фінансові витрати. Фінансова система його попередників вже не задовольняла нужди держави на звершення великих справ, зокрема, система подвірного оподаткування, введена ще в 1678 році. З'являлися недоїмки, дефіцит державного бюджету, що, значною мірою, погрожувало як внутрішній, так і зовнішній безпеці країни. Перші роки фінансової діяльності Петра I були погано обдумані, тому його перші звершення в цій сфері хоч і давали результати, але були недовговічні. Пояснювалося це передусім прагненням Петра I якнайшвидше отримати кошти для створення регулярної армії і флоту

У наступні роки значний вплив на діяльність Петра I у фінансовій сфері зробили ідеї меркантилізму, а також його оточення (наприклад, обер-фіскал Олексій Нестеров, що радив Петру провести подушну реформу).

1. Реформа міського обкладення

Ще попередниками Петра I була проведена фінансова реформа 1679-1681 років, по якому платники-городяни були пов'язані круговою відповідальністю за збір податків, а сам їх збір був покладений на виборних з числа городян. У 1681 році була проведена невдала спроба притягнути вище московське купецтво до відповідальності за повноту казенних платежів в усій державі. Причиною тому було бажання московського уряду доручити збір міських податків гостям і людям гостиної і суконної сотень, які могли б відповісти за недобір своїм майном.

Указом 1 березня 1698 року Петро I підтвердив укази своїх попередників на право міст збирати стрілецькі (тобто гроші, що збираються з міського населення) і оброчні гроші виборними земськими старостами, волосними суддями і цілувальниками, що полягали в земських хатах, в обхід воєвод і наказових людей. Робилося це для того, щоб воєводи і наказові люди не зловживали своїм положенням і не займалися додатковими зборами з міського населення. Проте міське населення, що погодилося на вступ нових установ, вимушене було платити державі окладні збори в подвійному розмірі. Надалі, побачивши небажання городян до самоврядування, викликане високими зборами, уряд відмінив подвійні оклади, але реформа була оголошена обов'язковій в усіх містах.

Тоді ж, в 1698 році, Петро перейменував земських старост в земських бурмістрів, а митних і шинкових вірних голів - в митних і шинкових бурмістрів. У Москвебила заснована Бурмистерская палата. З 17 листопада 1699 року вона була перейменована в Ратушу.

Ратуша складалася з виборних від московських купців і була підпорядкована Великій казні. Ратуші, у свою чергу, підкорялися земські бурмістри усіх міст. Обов'язком земських бурмістрів було спостереження за зборами і оброчними статтями в містах і повітах, вони також посилали підлеглих ним митних і шинкових бурмістрів для звітності в Москву. У ведення Ратуші були переведені усі збори, які збиралися з 1681 року.

Установа Ратуші значно змінила

1 2 3 4 5 6