Экологическая токсикология (экотоксикология)

План 

Предмет, завдання та методи екологічної токсикології       

Промислові отрути та їх класифікація

Параметри токсикокінетики   

Метод Ханча        

Аддитивна модель Фрі - Вільсона   

Комбінована і комплексна дія хімічних речовин         

 

Предмет, завдання та методи екологічної токсикології

Екотоксикологія – наука, яка безпосередньо пов’язана з екологією та токсикологією і відноситься до природничих галузей медико-біологічних знань, що ґрунтуються на використанні досягнень сучасних технологічних дисциплін для запобігання шкідливої дії на природні системи. Назва її походить від трьох грецьких слів: ekos – житло, toxikon – отрута, logus- вчення.

Наука екотоксикологія вивчає на екосистемному рівні закономірності впливу токсикантів на живі організми та їхні відповідні реакції. Отримані знання дозволяють вживати ефективні заходи щодо захисту біосфери і людини від дії екотоксикантів та розробляти способи відновлення природного середовища. Тобто структурно екологічна токсикологія вивчає шляхи надходження, міграцію, вплив екотоксикантів на світ живої природи і визначає характер змін у живих організмах (субклітинний рівень, у тканинах, органах, організмі) та в довкіллі. Об’єкт дослідження – екотоксикант, який реалізує свою дію на навколишнє природне середовище через вплив на різні таксономічні групи живих організмів.

Головні завдання екотоксикології на сучасному етапі включають такі пункти.

Системний моніторинг джерел надходження екотоксикантів у природне середовище.

Вивчення на екосистемному рівні закономірностей впливу токсикантів на живі організми та відповідні їхні реакції.

Дослідження форм адаптації організмів до екотоксикантів.

Вивчення екотоксикокінетики та екотоксикодинаміки шкідливих речовин.

Встановлення основних механізмів дії шкідливих речовин

Розробка методів оцінки та розрахунку екотоксичної дії.

Подальше вдосконалення процесу нормування в екотоксикології.

Складання прогнозу впливу ектоксикантів, розрахунок ситуаційних наслідків застосування заходів ефективності протидії ураженню біоценозу.

Розробка і застосування методів знешкодження екотоксикантів залежно від обставин та терміну з моменту виникнення екотоксикохімічного ураження.

Зміст, об’єкти дослідження, завдання екотоксикології визначають її зв’язок з екологією, біологією, біохімією, медициною, хімією, математикою тощо. Екотоксикологія покликана:

створити основу для забезпечення нормального функціонування біосфери і техносфери шляхом системи заходів, що базуються на всебічному аналізі властивостей екотоксикантів, їхньому впливу на довкілля та розробці природоохоронних заходів;

сформувати сучасний світогляд та методологічні підходи до вирішення питань забруднення довкілля.

 

Промислові отрути та їх класифікація

Виробнича отрута (шкідлива речовина) - це речовина, яка внаслідок порушення вимог безпеки при контакті з організмом може викликати захворювання або відхилення у стані здоров’я людини як під час впливу речовини, так і у віддалені періоди життя сучасного й наступних поколінь.

З даного визначення видно, що майже всі хімічні сполуки потенційно є шкідливими речовинами. У виробничих умовах вони можуть перебувати у різному агрегатному стані у вигляді пари, газів, туману, диму. За класифікацією М. О. Фукса до диму належать аерозолі конденсації з твердою дисперсною фазою, до туману — всі аерозолі, що мають рідку дисперсну фазу.

1 2 3 4 5

Похожие работы