Экономическая безопасность государства

План

1. Внутрішні загрози економічній безпеці України

2. Демографічна безпека держави

3. Індикатори та порогові індикатори фінансової  безпеки

Література

1. Внутрішні загрози економічній безпеці України

Категорія економічної безпеки є атрибутом економічно незалежної держави. Отже, відсутність економічної незалежності робить штучною турботу про економічну безпеку. Саме така ситуація створилася стосовно України. За роки існування самостійною державою рейтинг України опинився серед останніх двадцяти із 155 країн. Економічна політика, яка лишає державу економічної незалежності, робить примарними і вигаданими заклики до забезпечення економічної безпеки. Якщо вважати, що економічна політика і ті заходи, що видавалися за економічну реформу в Україні, проводилися свідомо (а інше важко уявити), то слід оцінити сучасну ситуацію із економічною залежністю і відсутністю економічної безпеки як закономірну і очікувану. Отже, основна загроза економічній безпеці України, перш за все, викликана ендогенними факторами. Безумовно, їх наявність обумовлена певною мірою і впливом екзогенних обставин.

Сучасна ситуація в Україні, безумовно, складається під впливом як внутрішніх, так і зовнішніх факторів. Однак однією з головних причин, що заважає просуванню ринкових перетворень, є відсутність досвіду ефективних механізмів державного регулювання економічних процесів у ринкових умовах. Незважаючи на зовні ринкову форму, стиль роботи виконавчої влади залишається здебільшого адміністративно – командним за суттю.

Монетарна політика, навіть за умови успішного збереження стабільного валютного коридору та контролю за грошима, не зможе забезпечити макроекономічної стабільності без фіскального врегулювання, що є важливим засобом реформування. Тобто зменшення розмірів бюджету та його загального дефіциту через очищення від недержавних видатків. Без такої реформи зберегти макроекономічну стабільність неможливо.

Дуже важливим є збереження низького рівня інфляції як вирішального компоненту цього процесу

Схоже, що існує певна межа інфляції, зсування нижче якої призводить до ще більшої інфляції, а зростання вище якої також спричинятиме більшу інфляцію, ніж очікувана.

Причини економічних проблем суспільства і банківського сектора криються передусім у сфері економіки. Найбільший вплив на банки справляють такі економічні фактори як зменшення обсягів валового національного продукту (3. 2%), промислового(1,8%) та сільськогосподарського виробництва (1. 9%), дефіцит державного бюджету (6. 2 млрд. грн. - 6. 7% ВВП), негативне сальдо торговельного балансу держави($2 млрд. ) зростання бартеризації економіки, властивість платіжної дисципліни, масове невиконання договорів про сплату боргових забов’язань, зростання збитковості багатьох підприємств.

У ході трансформації суспільства та економіки України не вдалося уникнути певних прорахунків та втрат, що призвели до небажаних наслідків:

  • значно скоротилися обсяги промислового виробництва.
  • зросла зовнішня та внутрішня заборгованість держави.
  • збільшилися диференціація доходів населення, приховування та вивезення значних обсягів капіталів за кордон.
  • розширилася сфера кримінального бізнесу, корупції, злочинності та нелегальної економіки.

Економічна безпека держави не може розглядатися у відриві від економічної і соціальної стабільності. Найбільш небезпечним серед численних факторів економічної стабільності є відірваність фінансової системи і фінансових потоків від сфери реальної економіки. В такій ситуації грошові кошти “тікають” від конкретної економіки у сферу фінансових операцій, які, як правило, зводяться до спекуляції цінними паперами і деякими видами грошових сурогатів (облігації, векселі, боргові зобов'язання). Пануванню грошових сурогатів сприяло вилучення обігових коштів у підприємств через надмірно фіскальний податковий механізм і правову незахищеність суб`єктів господарювання на тлі невиправдано жорсткої монетарної політики. Розрив у нормі прибутковості,

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Похожие работы