Экономическое сотрудничество Украины и стран азиатско-тихоокеанского региона
ПЛАН
1. Розбудова двосторонніх відносин України з країнами Азіатсько – Тихоокеанського регіону – важливий напрямок зовнішньої політики України
2. Зовнішньоекономічна діяльність України на Сході
3. Перспективи розвитку економічних відносин з державами Азіатсько – Тихоокеанського регіону
Для України, яка стала повноправним, впливовим членом світової спільноти, одним із важливих напрямів зовнішньої політики є розбудова відносин з державами Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР).
У цьому регіоні нині проживає майже половина людства, виробляється понад 50 відсотків товарної продукції світу і сконцентровано приблизно 40 відсотків обсягу світової торгівлі. АТР є на сьогодні одним із найбагатших і найпередовіших у галузі новітніх технологій та їх запровадженні у життя. Він забезпечує половину всіх світових інвестицій.
Крім сфери економіки, АТР відіграє дедалі виразнішу роль у глобальній політиці. Тут перехрещуються інтереси таких супердержав, як СІЛА, КНР, Японія, Росія, Індія, а також потужних регіональних об'єднань (АТЕС, АСЕАН).
Швидке перетворення АТР на зону великої інтеграційної активності, економічного і політичного динамізму буде в найближчій перспективі означати початок "тихоокеанської ери". Саме тому провідні світові експерти вважають АТР регіоном XXI століття
Це добре відомий у світі факт, який, на жаль, до недавнього часу недостатньо усвідомлювався в Україні. Хоча навіть лише економічні успіхи багатьох країн АТР, досягнуті в історично короткий термін, заслуговують на увагу. Досвід Японії, Китаю, Республіки Корея, Сінгапуру, Таїланду, Індонезії та інших країн регіону, які змінюються буквально на очах і за темпами економічного зростання випереджають провідні постіндустріальні країни, може бути вельми корисним і для нашої держави.
Значимість для України держав Азіатсько-Тихоокеанського регіону визначається основним фактором — становлення АТР як одного з центрів світової економіки, що найбільш динамічно розвивається, зумовлює необхідність розширення української присутності у цьому регіоні.
В АТР ми маємо справу з початковою фазою інтеграційних процесів країн, які перебувають на різних етапах економічного розвитку, що створює, в певному розумінні, більш сприятливі умови для інтеграції України в економіку регіону. Окрім цього, продумана стратегія зовнішньоекономічної діяльності на Сході дала б змогу Україні отримати певні переваги й у відносинах із Заходом.
Економічне співробітництво з усіма країнами АТР відкриває можливості для вдосконалення структури українського експорту. Структурна перебудова промисловості більшості країн регіону, модернізація сільського господарства, розвиток систем зв'язку і транспорту, реалізація масштабних інвестиційних програм створюють необхідні передумови для збільшеного попиту на машини, обладнання і технології, до того ж не завжди ультрасучасні. Покращення економічної ситуації у більшості країн АТР викликало зростання внутрішнього попиту і, як наслідок, розширення потенційних ринків для товарів українського виробництва.
Процеси лібералізації зовнішньої торгівлі, які останнім часом поступово стали набирати силу, не кажучи вже про реалізацію підписаних декларацій та угод, створюють більш сприятливі умови для українських експортерів машинотехнічної продукції, прокату, а також продукції хімічної промисловості, тобто традиційних складових українського експорту.
Залучення України до перспективних багатосторонніх економічних проектів у