Фиксация нотариального процесса техническими средствами как одно из условий его достоверности

Питання фіксації вчинення тієї чи іншої нотаріальної ДІЇ технічними засобами розглядається вченими у контексті нотаріального діловодства та засобів його оформлення, зокрема, внесення відомостей про вчинення певних правочинів, забезпечувальних заходів до єдиних комп'ютерних баз даних, серед яких слід виділити Спадковий реєстр, Єдиний реєстр доручень тощо. Що ж до необхідності фіксації ходу нотаріального процесу технічними засобами та її значення, то це питання піднято вченим Фурсою СЯ. на прикладі такого нотаріального провадження як посвідчення заповіту.

На сьогоднішній день всі дії нотаріуса і учасників нотаріального процесу при здійсненні конкретної нотаріальної дії фіксуються:

- по-перше, в тексті самого правочину (договір) або іншого документа, наприклад, свідоцтва;

- по-друге, в реєстрі нотаріальних дій (паперові, та електронні);

- по-третє, в інших документах, що залишаються в справах нотаріуса (заяви учасників нотаріального процесу і інших осіб, чиї права зачіпалися вчиненням даної нотаріальної дії).

Необхідність фіксація нотаріального процесу, зокрема й технічними засобами слугує найбільш ефективним доказом того, що нотаріальна дія була вчинена з урахуванням усіх вимог діючого законодавства щодо процедури нотаріального провадження та доведення безспірності такої нотаріальної дії.

Безперечно, питання фіксації нотаріального процесу технічними засобами має бути закріплено в Законі України "Про нотаріат" та деталізовано у Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Якщо ж Законом не буде передбачена обов'язкова фіксація нотаріального процесу, то можливість її здійснення у кожному конкретному випадку має узгоджуватись сторонами нотаріального процесу. Про залучення технічних засобів фіксації діяльності нотаріусів говориться лише на науковому рівні, а законодавче закріплення такої фіксації відсутнє. Так, нотаріуси вносять відомості до електронних баз даних, але у Законі "Про нотаріат" про такі реєстри немає жодного слова

Крім того, саме поняття технічні засоби не розкрите в законодавстві.

Ми пропонуємо під фіксацією нотаріального процесу технічними засобами розуміти технічний запис нотаріального процесу, записаний на перфокарту, перфострічку, магнітний, оптичний, магнітно-оптичний накопичувач, карту флеш-пам'яті або інший схожий носій, отриманий за допомогою комплексу по фіксації з дотриманням процесуального порядку його збирання.

Здійсненням фіксації нотаріального процесу технічними засобами, забезпечується контроль та самоконтроль нотаріуса при вчиненні нотаріальної дії, отримуються об'єктивні дані про вчинення нотаріальної дії та підтверджується безспірність нотаріальної дії та нотаріального процесу в цілому. Використання технічних засобів для фіксації ходу нотаріального процесу є суміжним із застосуванням технічних засобів як доказ. Запис нотаріального процесу підстраховує нотаріуса у тому випадку, коли зафіксований хід нотаріального процесу використовується в судовому засіданні як доказ, а отже, належить до доказів. Наприклад, коли в ході судового процесу виникають проблеми, коли сторона у справі починає доказувати те, що нотаріус не роз'яснив правові наслідки вчиненої нотаріальної дії. В такому випадку можливість відтворення нотаріальної дії на електронному носії служить підтвердженням того, що нотаріальна дія була здійснена з урахуванням всіх вимог законодавства.

Доцільно погодитися із думкою про необхідність фіксації такої нотаріальної дії як посвідчення заповіту за місцем проживання заповідача, якщо останній в силу стану здоров'я не може з'явитися до нотаріуса. Необхідність проведення такої фіксації аргументувалась тим, що часто в житті має місце випадки визнання заповіту недійсним, тому нотаріусам для забезпечення на майбутнє

1 2 3 4

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные