Фредерик Бастиа

Фредерік Бастіа

 (1801-1850)

Ф. Бастиа народився в червні 1801 р. , і перша книга цього автора побачила світло, коли йому було вже більше 40 років, в 1845 р. Повне зібрання творів Бастіа, видане згодом, складає шість томів. У справжньому виданні читач має можливість познайомитися із статтями і памфлетами, написаними блискучим пером лицаря економічної свободи.

Клод-Фредерік Бастіа народився в сім'ї іменитого купця, що займався торгівлею з Іспанією. Він був єдиним сином. У дев'ять років Фредерік залишився круглим сиротою. Родичі відправили хлопчика до першокласної школи. У нім рано виявилися літературні схильності. Фредерік отримував нагороди, товариші цінували його дружелюбність і "делікатність відчуттів". Після закінчення школи молодою Бастіа повертається в рідний Байон, і дядько влаштовує його в торгову контору. Обдарований хлопець освоює бухгалтерію, але захоплення гуманітарними науками продовжується. Бастіа вивчає іноземні мови романської групи, а також англійський. Інтерес до політичної економії в нім збудив "Трактат" Сея.

Після смерті дядька, опікуном Фредеріка, що був, він залишає службу в конторі, виїжджає в маєток, що дістався по спадку, припускаючи зайнятися сільським господарством. Але в цій області молодих Бастіа підстерігали невдачі. Не дивлячись на схильність до економіки, він так і не зміг стати "практикуючим господарем" земельних угідь і лише згодом жалкував про те, що закинув маєток. Фредерік багато читає, зустрічається з друзями, веде, як мовиться, світський спосіб життя.

Бастіа вітав революцію 1830 р. , склав звернений до виборців маніфест, писав статті

Працюючи в ці роки в муніципальному суді, він накопичив багатий досвід спілкування, пізнав, так би мовити, виворіт людської натури. Щасливий випадок допоміг Бастіа радикально змінити життя.

У 1834 р. він був призначений генеральним радником департаменту і замислив заснувати в містах Бордо і Байон кафедри політичної економії. Одночасно Бастіа кинувся в бій проти консервативної митної політики. У його публікаціях вперше з'явилися роздуми з приводу поняття "цінності". Молодий учений поступово стає проповідником вільної торгівлі.

У Франції того часу були як прихильники, так і супротивники нової, прогресивної економічної політики британського зразка. Ставши постійним підписчиком англійського комерційного журналу, Бастіа знайомиться з діяльністю так званої Манчестерської ліги, про існування якої у Франції просто не знали [Манчестерська ліга об'єднувала передових економічно орієнтованих людей Англії, що добивалися, зокрема, відміни старовинних хлібних законів — ключового елементу британського протекціонізму. Діяльність Ліги сприяла їх відміні. ]. Рукопис Бастіа "Про вплив французьких і британських тарифів на майбутнє народів" була підготовлена в 1844 р. Опублікована у вигляді статті, вона справила у Франції враження бомби, що розірвалася. У 1845 р. виходить книга "Кобден і Ліга". Бастіа стає душею суспільства, що збиралося в "вітальні Монтеськье", організовує кружок "Вільного обміну", що об'єднував прогресивних учених і журналістів [Повна назва книги Бастіа — "Кобден і Ліга, або Англійський рух на користь свободи торгівлі". З французьким публіцистом Кобденом Бастіа полягав в дружньому листуванні. ].

Революційна хвиля 1848 р. принесла економічні лиха, але, не дивлячись на них, кінець 40-і роки XIX в. можна назвати плідним періодом в творчій діяльності Бастіа. З'явилися "Економічні софізми" і, направлені проти теорій і проектів социал-утопістів, проти

1 2 3

Похожие работы