Географическая характеристика Ирака
Загальна характеристика країни Ірак
Офіційна назва - Республіка Ірак (Republic of Iraq - англ. мова).
Географічне положення - держава розташована на Ближньому Сході. На півночі межує з Туреччиною, на сході – з Іраном, на заході – з Йорданією і Сирією, на півдні – з Саудівською Аравією і Кувейтом, на крайньому південному сході має вихід до Перської затоки.
Площа території - 437 тис. кв. км.
Населення - 32,266 млн. осіб (2011).
Столиця - Багдад (Baghdad) - бл. 6 млн. осіб з передмістями.
Адміністративний розподіл - ділиться на 18 провінцій (мухафаз) в тому числі три автономні (Дахук, Ербіль, Сулейманія).
Великі міста - Мосул (750 тис. осіб), Басра (500 тис. осіб), Кіркук (200 тис. осіб).
Офіційна мова - арабська.
Релігія - 97% віруючого населення сповідують іслам (60-65% - шиїти, 32-37% - сунніти), всі інші - християни різного толку (несторіани, халдеї, григоріани).
Грошова одиниця - іракський динар = 1000 філсів.
Національне свято - 31 грудня - День виводу військ США з країни (2011).
Національний прапор - 22 січня 2008 р. парламент Іраку затвердив новий державний прапор. Від прапора часів Саддама Хусейна новий стяг відрізняється тим, що з нього зникли три зірки – символ партії "Баас", а також змінена графіка написання слів "Аллах Акбар" ("Великий Аллах").
Членство в міжнародних організаціях - член ООН, МВФ, ОПЕК, Ліги арабських держав
Фізико-географічна характеристика Іраку
Природа. Рельєф місцевості, водні ресурси і корисні копалини.
Територію Іраку ділять на чотири основних природних райони: гірську північ і північний схід, Верхню Месопотамію (рівнина Ель-Джазіра), алювіальні рівнини Нижньої Месопотамії і пустинне плато південного заходу.
Гірський район розташований на схід від долини р. Тігр. Північні гори являють собою відлоги Східного Тавру, а північно-східні - Загросу. Поверхня цього району поступово підвищується від долини Тігра до північного сходу від 500 до 2000 м. Окремі гірські масиви підіймаються вище 2000 м над р. м. , а вершини в прикордонній зоні - вище 3000 м над р. м. Тут на кордоні з Іраном знаходиться найвища безіменна вершина країни - 3607 м над р. м.
Складчасті гори з крутими схилами і часто пенепленіованими гребенями довгасті паралельно ірако-турецькому та ірако-іранському кордонам. Вони складені вапняками, гіпсом, мергелями і піщаниками і глибоко розчленовані численними водотоками басейну Тігра. Особливо виділяється ущелина Равандуз з гірським перевалом Шинек. По цій ущелині проходить дорога, що з'єднує Ірак з Іраном.
Горбиста рівнина Ель-Джазіра (у перекладі "острів") розташована на межиріччі середньої течії рік Тігр і Євфрат на півночі від міст Самарра (на р. Тігр) і Хіт (на р. Євфрат) і підвищується у північному напрямі приблизно від 100 до 450 м над р. м. Місцями рівнинний характер місцевості порушується невисокими горами. На сході субмеридіонально довгасті хребти Макхуль і Хамрін (з вершиною 526 м над р. м. ), а на північному заході субширотно - більш високі гори Сінджар (з вершиною