Ходжа Энвер

ХОДЖА ЕНВЕР (1908-1985)

З 1954 року перший секретар (у 1948—1954 роках генеральний секретар) ЦК Албанської партії праці (АПП). У 1946—1954 роках прем'єр-міністр Албанії. Створив режим сталінського типу. Правив країною в умовах практично повної міжнародної ізоляції.

Енвер Ходжа народився в жовтні 1908 року в південній Албанії (місто Гірокастра) в сім'ї службовців. Батько був відомим адвокатом, викладав французьку мову в корчинському ліцеї. Мати — вчителька музики. У той час Албанія була турецькою колонією, і сім'я Ходжа була в числі тих, хто складав опозицію турецькому пануванню.

У 1926 році Ходжа закінчив початкову школу в Гірокастрі, потім ліцей в місті Корче (1930). Захоплювався музикою, писав вірші, організовував диспути і літературні вечори. До 25 років Енвер, що встиг опанувати французькою і турецькою мовами, публікувався в пресі і почав знайомитися з працями Маркса, Енгельса і Леніна.

У 1930 році він поступив на факультет природних наук університету в Монпельє (Франція), який закінчив з відмінністю (1934). Ходжа познайомився з діячами албанської секції Французької компартії, а також з такими видними комуністичними діячами, як М. Кашен, М. Торез, А. Барбюс, Л. Арагон. Ходжа співробітничав в «Юманіте», редагував албанський комуністичний бюлетень. Він захоплювався діяльністю Сталіна і ВКП(б), вважаючи, що Албанії потрібна саме така партія

Енвер старанно перекладав на албанський найважливіші мови Сталіна, ухвали більшовицької партії, виступу лідерів Комінтерну.

Енвер Ходжа, будучи членом Французької компартії, в 1935—1936 роках побував в Бельгії, де вступив в Бельгійську компартію, публікувався в її друкарських органах. У своїх статтях Ходжа обрушувався на троцькістів, бухарінців, «албанських монархо-фашистів» (у 20-х роках в Албанії затвердився монархічний режим А. Зогу). Грецька і італійська секції Комінтерну допомогли Ходжі налагодити зв'язки з комуністичним підпіллям в Албанії, яке прагнуло сформувати свою комуністичну партію.

Весною 1936 року Енвер Ходжа повернувся до Албанії, де викладав французьку мову в корчинському ліцеї. Ходжу вибрали в керівний склад комуністичних груп в Корче і Тірані, а в своєму рідному місті Гірокастрі він очолив таку групу.

У 1938 році в паризькій лікарні помер від сухот лідер корчинських комуністів А. Кельменді. Ходжа, підтриманий грецькою і французькою секціями Комінтерну і особисто Р. Дімітровим, очолив цю групу.

Життя революціонера — нелегальне положення, заборона на роботу в Албанії, арешти — створювала навколо Ходжі привабливий ореол «борця за народну справу» і приносила йому популярність в середовищі албанської опозиції. За наполяганням лідерів албанської секції Французької компартії і його власному проханню, що міститься в листі на ім'я М. Кашена і Р. Дімітрова, в березні 1938 року Ходжа був направлений в СРСР, де він знаходився трохи більше рік. У Москві Енвер вчився в інституті Маркса-Енгельса-Леніна і в Інституті іноземних мов, продовжуючи займатися перекладами на албанський мов і книг Сталіна, Молотова, Вишинського. У квітні 1938 року він вперше зустрівся із Сталіном і Молотовим. Ця зустріч з'явилася найважливішою подією в житті, сприяла ідейній переконаності Ходжі, що пообіцяв своїм співбесідникам згуртувати албанських комуністів в єдину більшовицьку партію. Це обіцянка він згодом стримав.

Згодом Ходжа часто приїжджав в гості до Сталіна, він

1 2 3 4 5 6

Похожие работы