Хорватия

ХОРВАТІЯ, Республіка Хорватія, держава на Балканському п-ове. Утворилася на місці трьох історичних земель хорватської корони – власне Хорватії (або Малій Хорватії), Далмациі і Славонії, а також що був маркграфства Істрія. На півночі республіка граничить з Угорщиною і Словенією, на північному сході і крайньому південному сході – з Югославією, на сході – з Боснією і Герцеговиною, на заході омивається водами Адріатичного моря. Хорватії належать 1185 островів і одиночних скель в Адріатичному морі. Населено тільки 66 островів.

За конституцією Югославії 1946, Хорватія була однією з шести федеральних республік. 21 грудня 1990 парламент прийняв нову конституцію (опублікована 22 грудня), по якій Хорватія залишалася у складі Югославії «до тих пір, поки Сабор (парламент) не вирішить інакше». У травні 1991 на всенародному референдумі що 94% брали участь в голосуванні висловилися за незалежність Хорватії. Після провалу переговорів з Сербією Сабор 25 червня 1991 прийняв декларацію про суверенітет і незалежність країни. 8 жовтня 1991 вступили в силу законодавчі акти про державну самостійність країни і її вихід з складу СФРЮ, а до 27 жовтня завершилося виведення югославської армії з території Хорватії. У перші місяці 1992 за підтримки ФРН Хорватія отримала дипломатичне визнання більшості європейських країн і США. Росія визнала Республіку Хорватію в лютому 1992. У травні того ж року Хорватія була прийнята в члени ООН.

Хорватія – парламентська республіка

Найвищий орган законодавчої влади в країні – Сабор Республіки Хорватії (двопалатний парламент), що складається з Палати представників і Палати жупаний (общин) з терміном повноважень 4 року. Згідно хорватському законодавству, число депутатів Палати представників може мінятися (від 100 до 160). Депутати обираються на основі загального і рівного виборчого права, яким наділені всі громадяни, що досягли 18-річного віку, а що працюють – 16 років, на вільних виборах при таємному голосуванні. У 1992–1999 число депутатів цієї палати парламенту варіювалося від 127 до 138, в 2000 воно склало 151 людина. До складу Палати представників включаються партії або партійні коаліції, що отримали не менше 5% голосів виборців. У 1999 в закон про вибори були внесені поправки, згідно яким число місць від хорватської діаспори залежить від числа тих, що беруть участь в голосуванні хорватів, що проживають за кордоном. У компетенцію Палати представників входить ухвалення конституції і поправок до неї, затвердження державного бюджету, ухвалення законів, призначення референдумів, контроль за роботою уряду.

Палата жупаний (общин) складається з 68 депутатів: 63 обираються на загальних виборах (по 3 представники від кожної з 21 жупаний), 5 додатково призначаються президентом.

Розділ держави – президент, що обирається безпосередньо громадянами при таємному голосуванні строком на 5 років. Перебування на цій посаді обмежене двома термінами. Президент є Верховним головнокомандуючим озброєними силами, призначає і звільняє з посади прем'єр-міністра, його заступників, міністрів і інших членів уряду, призначає парламентські вибори, референдуми, привласнює нагороди, призначає і відкликає дипломатичних представників Хорватії за кордоном, представляє країну за кордоном.

Найвищий орган виконавчої влади – кабінет міністрів, який формує голова уряду (прем'єр-міністр), а потім затверджує парламент.

Судова система. Хорватії включає муніципальні і районні суди, а також Верховний суд. Призначає суддів

1 2 3 4 5

Похожие работы