Каракурт - самый ядовитый паук Крыма и юга Украины

Каракурт - самий отруйний павук Криму та півдня України

Самим отруйним і, отже, самим небезпечним павуком Криму й України є каракурт (Lathrodectus tredecimguttatus). Найбільш небезпечні самки каракурта. Отрута каракурта має нейротропну дію, викликає в людини розлад серцево-судинної і видільної систем, ядуху, судороги. Укуси можуть приводити до загального важкого отруєння, іноді зі смертельним результатом. По статистиці, найбільше число укусів приходиться на весняно-літній період. Каракурти — павуки невеликих розмірів: самки досягають 10-20 мм довжини, самці — 4-7 мм. Статевозрілі самки чорного забарвлення, у самців і статевонезрілих самок червоні плями на черевці. Мають очі денного і нічного зору.  У цього павука недобра й зловісна слава — каракурт згубив чимало людських життів. А на вигляд він зовсім не страшний — невеличкого чи середнього розміру павук: довжина тіла самки (не рахуючи кінцівок) — 10—20 мм, самця — 4—7 мм. Забарвлення — чорного кольору з червоними чи сріблясто-білими крапочками чи взагалі без них.

Його отрута унікальна за своєю силою: вона сильніша від отрути гюрзи в 15 разів! На щастя, каракурт набагато менший від гюрзи, інакше ніхто не вижив би після його укусу! Він — родич знаменитої «чорної вдови», котра живе у Північній Америці.

В останні роки про каракурта в Україні згадують дедалі частіше. І повідомлення про те, що десь на півдні країни він знову вкусив людину, вже не сприймаються як щось надзвичайне. У 1970-ті роки майже ніхто в Україні, крім спеціалістів, нічого про цього павука не знав

Уперше про нього заговорили десь 1980 року, тоді в Херсонській області від укусу каракурта постраждали кілька людей. І степовим краєм поповзли зловісні чутки: з’явилося «щось», кусає людину — і вона вмирає. Незабаром дізналися: це «щось» — павук. Але пристрасті не вгамувалися, і виник один із численних міфів про каракурта — почали казати, що це диверсія! Нібито цього павука до нас «американці завезли». Бо з якого це доброго дива: не було, не було — і от на тобі, з’явився! Звісно, «американці» тут зовсім ні при чому — каракурт здавна зустрічався на півдні України. Цей вид — типовий мешканець посушливих рівнин Середньої Азії та Казахстану. Колись, ще в доісторичні часи, у період чергового осушення клімату, утворився єдиний пояс із пустель і напівпустель Азії та степів Європи. Можливо, саме тоді каракурт і проник у Північне Причорномор’я. Тож у степах України він живе давно, його знали й українські поселенці, і німецькі колоністи. Інша річ, що чисельність каракурта коливається, це взагалі характерно для павуків і комах. Були роки й навіть десятиріччя, коли про каракурта нічого не було чутно і він ніяк себе не виявляв. А після зміни умов знову «з’являвся», оскільки чисельність його різко зростала. Зазвичай це відбувалося тоді, коли встановлювалася спекотна й посушлива погода — саме такі умови найбільше сприятливі для цього виду.

Мабуть, це і сталося на початку 1980-х: порівняно з попередніми роками літо вісімдесятого видалося досить-таки спекотним. І тоді ж на Херсонщині об’явився каракурт. Де він живе: в яких областях і на яких ландшафтах?

Майже по всьому півдню степової зони України — в

1 2 3