Льюис Генри Морган

Льюіс Генрі Морган: легенда і дійсність 

Ніколи ще 1818 рік не був так тісно зв'язаний в нашій свідомості з ім'ям Карла Маркса, як зараз, коли все прогресивне людство тільки що урочисто відзначило 150-ліття з дня народження найбільшого мислителя, основоположника наукового комунізму, вождя світового пролетаріату. Але цей рік увійшов до історії суспільних наук як року народження не лише Маркса. 21 листопада 1818 р. по той бік океану, в США, з'явилася на світ людина, з якою Маркс ніколи особисто не зустрічався і не стикався, про існування якого йому стало відомо лише в найостанніші роки життя, але ім'я якого проте назавжди і найтіснішим чином виявилося пов'язаним з ім'ям основоположника марксизму. Цією людиною. був Люіс Генрі Морган, автор «Древнього суспільства» — книги, якою класики марксизму дали найвищу, можна, навіть сказати захоплену, оцінку.

«Нижченаведені глави, — підкреслює Ф. Енгельс в передмові до першого видання своєї Класичної праці «Походження сім'ї, приватної власності і держави», — є певною мірою виконанням заповіту. Не хто інший, як Карл Маркс збирався викласти результати досліджень Моргана у зв'язку з даними свого — у відомих межах я можу сказати нашого — матеріалістичного вивчення історії і лише таким чином з'ясувати все їх значення. Адже Морган в Америці по-своєму знов відкрив матеріалістичне розуміння історії, відкрите Марксом сорок років тому і, керуючись їм, прийшов, при зіставленні варвара і цивілізації, в головних пунктах до тих же результатів, що і Маркс»[2].

Велику заслугу Моргана перед наукою класики марксизму бачили перш за все у відкритті ним первинної основи докласового суспільства, його вихідного вічка. Як вперше переконливо було показано великим американським ученим, нею є материнський рід. «Це знов зроблене відкриття первинного роду, заснованого на материнському праві як стадії, що передувала заснованому на батьківському праві роду культурних народів, має для первісної історії, — писав Ф. Енгельс, — таке ж значення, як теорія розвитку Дарвіна для біології і як теорія додаткової вартості Маркса для політичної економії.

. Всякому ясно, що тим самим відкривається нова епоха в розробці первісної історії. Род, заснований на материнському праві, став тим стержнем, довкола якого обертається вся ця наука. . . »[3].  

Чим глибше знайомився Ф. Енгельс з «Древнім суспільством» тим більше прокидався у нього інтерес до автора одного, за його словами, «з небагатьох творів нашого часу, складових епоху»[4]. Людина, що зуміла зробити не лише одне з найбільших відкриттів XIX ст в області конкретних наук, але і самостійно прийти до матеріалістичного розуміння історії, і нарешті, закінчити свою працю комуністичними виводами по відношенню до сучасного йому буржуазного суспільства, не міг бути рядовою особою. Проте скільки-небудь повно задовольнити свій інтерес до Моргана Ф. Енгельс так і не зміг, хоча і намагався. «По дорозі назад з Нью-Йорка, — писав він в передмові до четвертого видання «Походження сім'ї, приватної власності і держави», — у вересні 1888, я зустрівся з колишнім депутатом конгресу від вибіркового округу Рочестерського, що знав Люіса Моргана. На жаль, він міг розповісти мені про нього небагато. Морган жив в Рочестере як приватна особа, займаюся лише своєю науковою роботою. Брат його, полковник, служив у Вашингтоні, у військовому

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >>

Похожие работы