Материнство, отцовство, детство и система социальной защиты

Материнство, батьківство, дитинство і система соціального захисту

В нашій державі велика увага приділяється захисту материнства, приймається ряд законів та нормативно-правових актів, які захищають материнство в Україні.

Здоров'я жінок є однією з найважливіших характеристик розвитку суспільства, оскільки саме стан здоров'я жінок здебільшого обумовлює стан майбутніх поколінь. Доступ жінок до медичного обслуговування, зокрема в тому, що стосується планування сім'ї, здійснюється згідно з положеннями Конституції України та основ законодавства України про охорону здоров'я. Законодавством України передбачено надання безоплатної медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров'я, а також державне фінансування відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Надається необхідна медична допомога жінкам в період вагітності, пологів та в післяпологовий період. Оплату за надання такої допомоги законодавством України не передбачено.

З метою захисту репродуктивних прав жінок і створення умов для безпечного материнства держава надає жінці відпустки по вагітності, пологах і догляду за дитиною.

Відповідно до Кодексу законів про працю України "на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів". Протягом цього терміну за жінкою зберігається заробітна плата в повному обсязі.

Також жінки мають право на 3-річну неоплачувану відпустку по догляду за дитиною із збереженням робочого місця. Крім того, жінці-матері при необхідності може бути надана відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичною висновку, до досягнення дитиною шестирічного віку

Працюючим жінкам, які мають грудних дітей, надаються спеціальні перерви для годування дитини: "жінкам, що мають дітей віком до півтора року, надаються, крім загальної перерви для відпочинку і харчування, додаткові перерви для годування дитини. Ці перерви надаються не рідше ніж через три години тривалістю не менше тридцяти хвилин кожна. При наявності двох і більше грудних дітей тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються в робочий час і оплачуються за середнім заробітком. "

Передбачається також надання вагітним жінкам і жінкам, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів, путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також нодання їм матеріальної допомоги.

Щодо норм охорони праці жінок, пов'язаних з материнством, то вони передбачають: встановлення полегшених умов праці; надання пільг у зв'язку з материнством; використання праці жінок, що мають дітей, на роботі з неповним робочим тижнем, використання змінного графіку праці, надомної роботи.

Сьогоднішнє законодавство має ряд позитивних здобутків щодо захисту материнства в Україні, однак ряд норм ще в стадії розробки.

Складовою частиною законодавства про охорону дитинства є Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (2005 р. ), що визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Законом визначена сутність державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Це — створення умов для реалізації

1 2 3

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные