Международная экономическая безопасность Украины

План  

Вступ

1. Історія виникнення науки про міжнародну економічну безпеку держави

2. Міжнародна економічна безпека й економічна безпека держави


Вступ

Міжнародна економічна безпека є складовою частиною національної безпеки держави. Це — одна з наймолодших серед наук про безпеку держави.

Причини її виникнення пов'язані з необхідністю забезпечення економічного суверенітету держав, що розвиваються, на світовій арені за допомогою використання різноманітних форм і методів і з метою забезпечення їхньої стабільності, незважаючи на економічний тиск, якого вони зазнають ззовні або зсередини.

Однією з причин створення держав було прагнення людства до самозбереження. Проте відомо, що наявність декількох держав неодмінно призведе до виникнення конфліктів. З метою зменшення збитку від цих конфліктів і їх попередження держави стали створювати спілки (союзи). Спочатку кількість держав у цих спілках була невеликою, а самі спілки були, в основному, регіонального характеру. Пізніше з'явилися світові організації, що повинні були забезпечити політичну й економічну безпеку держав, які входять у них.

Найбільшим таким об'єднанням, як відомо, є Організація об'єднаних націй (ООН), що нараховує вже понад 185 членів. Ця всесвітня спілка приймає рішення, постанови і рекомендації, що є обов'язковими або необов'язковими для країн — членів цієї організації.

Країни, що не додержуються принципів міжнародного права, підлягають військовому, політичному, дипломатичному й економічному тиску (наприклад, до Південно-Африканської Республіки було застосовано економічну блокаду з метою примусити її відмовитися від політики апартеїду).

Міжнародні організації можуть відігравати як позитивну (так відбувається майже завжди), так і негативну роль у житті країн світу

Наприклад, молоді держави часто зазнають утисків з боку транснаціональних корпорацій (ТНК) і більш розвинених країн. ООН повинна перешкоджати цьому, вживаючи свій авторитет і всі засоби, що передбачаються її статутом. Проте ООН не завжди допомагає цим державам, в результаті вони поступово втрачають свою державність, зокрема, через великі борги. Така заборгованість — наслідок незнання і невикористання даних науки про економічну безпеку держави.

Чому відбуваються такі явища?

Усі міжнародні утворення, організації і об'єднання повинні відстоювати принципи, закладені в їхніх статутах. Але вони фінансуються, головним чином, за рахунок коштів великих держав. Тому ці держави іноді домагаються пільг або прийняття постанов і рішень, що надають їм пільги.

Внаслідок цього молоді держави, що змушені звертатися по допомогу до цих організацій або до багатих країн, втрачають суверенітет через те, що знаходяться в тенетах фінансових боргів. У результаті вони не можуть проводити незалежну зовнішню і внутрішню політику, яка б відповідала їхнім власним інтересам, стають сателітами, віддають свої ресурси за низькими цінами, що визначають держави-позичальники.

Такий розвиток подій пов'язаний, як правило, зі слабкою економікою молодих держав і з відсутністю належної підготовленості їхнього державного апарату. Виправити ситуацію допоможе ґрунтовне вивчення наук, і насамперед науки про економічну безпеку держави.

1. Історія виникнення науки про міжнародну економічну безпеку держави

Після другої світової війни різко змінилося співвідношення сил на світовій арені. Одночасно у світі набувала все більшої популярності ідея

1 2 3 4 5 6 7

Похожие работы