Место и роль государства в политической системе общества

Зміст

 

Вступ. 3

1. Поняття про державу. Держава як основний  інститут суспільної системи. 4

2. Функції держави. 6

3. Місце і роль держави в політичній системі  суспільства. 9

4. Особливості держави як  складового елемента     політичної системи  11

5. Правові форми взаємовідносин держави і громадського об'єднання  13

6. Партії в політичній системі суспільства: правове регулювання статусу та діяльності 17

Висновок. 21

Список використаних джерел і літератури: 22


Вступ

Держава відіграє важливу роль в житті будь-якого сучасного суспільства. Це, безумовно, вельми активний соціальний інститут, що робить вплив на розвиток всієї світової цивілізації, хоча його значення протягом історії людства не було однаковим. Проте зрозуміти роль і місце держави в історії суспільства можна тільки розглядаючи його в контексті інших - більш широких і ємких явищ, одним з яких є, наприклад, політична система.

Вивченням взаємодії таких феноменів суспільного розвитку, як держава і політична система займаються представники багатьох наук - філософії, соціології, політології, правознавства, економічних наук, психології

Їх задача - пізнання законів взаємовпливу політичної системи і держави з тим, щоб в критичні моменти розвитку суспільства і держави мати способи і механізми можливого запобігання революційних вибухів і соціальних катастроф, різкої зміни діючих державно-політичних режимів, нейтралізації негативних тенденцій в розвитку суспільства.

Розвиток суспільства і всіх його інститутів, включаючи державу, є природно-історичним процесом, що протікає по об'єктивних законах. Одним з проявів дії цих законів є функції держави, які можна визначити як характерні особливості держави, що відрізняють його від інших елементів політичної системи суспільства. Тому функції держави також розглядаються в справжній роботі, у тому числі - в світлі відомих теорії держави і права різних концепцій виникнення держави і властивих йому функцій.

 В той же час слід мати на увазі, що функції держави не вичерпують всієї специфіки держави як елемента політичної системи, у зв'язку з чим питання про деякі особливості держави додатково розглядається і в останньому розділі роботи.  

 

1. Поняття про державу. Держава як основний  інститут суспільної системи.

Держава у визначенні сучасних теоретиків держави і права – це один із способів територіально-політичної організації суспільства. Держава визначається також як соціальний інститут, що складається в результаті виникнення і діяльності публічної влади, яка здійснює керівництво основними сферами суспільного життя, використовуючи при необхідності апарат примушення.

Держава - це лише одне з суспільних явищ, (суспільних інститутів), тобто один елемент, одна сторона суспільного життя. Тому передумови його виникнення мають соціально-історичну природу. До загальних ознак держави відносяться:

1) За своєю суттю держава є політична організація суспільства, що забезпечує рішення його “загальних справ”;

2) Наявність публічної влади – спеціального шару професійних управлінців;

3) Обмеження меж дії влади певною територією, розподіл населення за адміністративно-територіальним принципом;

4) Перетворення індивідів в громадян (підданих);

5) Введення податків - економічної основи діяльності влади;

6) Держава з'являється унаслідок заміни кровноспоріднених зв'язків ринковими (обмінними).  

Отже, держава є соціальним явищем, обмеженим певними історичними рамками. Виникає  в результаті заміни кровноспоріднених зв'язків, характерних для первісно-суспільного устрою, обмінними зв'язками. Племінні відносини перетворюються на суспільні, а первісне суспільство – в цивілізацію.

1 2 3 4 5 6 7 8

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные