Методы оценки стоимости объектов интеллектуальной собственности как составляющих интеллектуального капитала организации
Методи оцінки вартості об'єктів інтелектуальної власності як складових інтелектуального капіталу організації
На сучасному етапі розвитку підприємств і організацій великого значення набуває інтелектуальний капітал, який виступає у формі нематеріальних активів компаній, тобто знань її співробітників (human capital), організаційної структури (structural capital) [1, с. 11].
Особливістю такої складової інтелектуального капіталу як людський капітал є те, що він не може бути власністю компанії. Працівників можна найняти, але їх не можна придбати у власність. Відтак, людський капітал не може бути віднесений не тільки до власних засобів фірми, а й взагалі не може розглядатись як одна із статей її активів. Людський капітал можна вважати як тимчасово залучений ресурс, який належить до пасивів подібно до боргових зобов'язань та випущених акцій і внаслідок своєї "нематеріальності" не можна піддати традиційним вартісним оцінкам.
Друга складова інтелектуального капіталу - це структурний капітал, який охоплює організаційну структуру компанії, а також об'єкти інтелектуальної власності. На відміну від людського, структурний капітал може бути власністю компанії, а відтак, об'єктом купівлі-продажу [2, с. 28-33. ].
За останні роки для різних потреб виконано тисячі розрахунків з вартісної оцінки прав на об'єкти інтелектуальної власності. Особливого значення вартісна оцінка прав на об'єкти інтелектуальної власності набула у зв'язку з процесами приватизації в Україні об'єктів науково-технічної сфери. Приватизація об'єктів науково-технічної сфери передбачає, що до вартості приватизованого майна мають долучатись об'єкти інтелектуальної власності, а також інші нематеріальні активи, які використовуються в економічній діяльності і приносять прибуток.
Залежно від галузі виробництва вартість нематеріальних активів конкурентного підприємства чи фірми може сягати 30-50 % від вартості основних фондів. Якщо взяти до уваги, що вартість основних фондів у промисловості України становить близько 350 млрд, грн
Без розв'язання проблеми вартісної оцінки прав на об'єкти інтелектуальної власності виявилася неможливою реалізація багатьох прийнятих в умовах економічної реформи законів, указів Президента і постанов Уряду, що стосуються використання об'єктів інтелектуальної власності у підприємницькій діяльності.
До об'єктів оцінки прав інтелектуальної власності належать (рис. 1):
Рис. 1. Об'єкти оцінки прав інтелектуальної власності
Проблему оцінки вартості прав на об'єкти інтелектуальної власності варто розглядати у двох аспектах. По-перше, з точки зору забезпечення розрахунків для цілого комплекту різновидів об'єктів інтелектуальної власності, які виходять на український та міжнародний ринки інтелектуальної власності як товари і використовуються учасниками комерційних угод на ці об'єкти у різноманітних економічних ситуаціях. По-друге, характер розрахунків, що проводяться у цій сфері, має забезпечуватись системним підходом до оцінки всього розмаїття видів і умов використання об'єктів інтелектуальної власності, який враховував би принципи і специфіку їхнього ціноутворення.
Оцінка проводиться на підставі письмового договору між оцінювачем (оцінювальною фірмою) і замовником або рішення (ухвали) суду.
Під час обстеження матеріальних носіїв, що містять інформацію про об'єкти інтелектуальної власності, аналізують письмовий чи зображувальний опис, технологічну, конструкторську або іншу документацію, креслення, схеми, дискети, аудіо- і відеокасети та інші матеріальні носії.
Документами права власності підприємства на об'єкти інтелектуальної власності, які офіційно не задокументовано, є будь-які фактичні матеріали або договори, що підтверджують факт створення або передачі об'єктів інтелектуальної власності.
Цілком очевидно, що розроблення методики оцінки вартості прав на об'єкти інтелектуальної власності і нематеріальних активів, створених на їх базі, є надзвичайно важливим та актуальним завданням. Водночас, багато спеціалістів