Многопроцессорные компьютеры. Гиперпотокова технология
План
1. Багатопроцесорні комп’ютери 3
2. Гіперпотокова технологія (Hyper-threading) 9
Використана література 11
1. Багатопроцесорні комп’ютери
Багатопроцесорність (Мультипроцесор, Багатопроцесорна обробка, англ. Multiprocessing) — використання пари або більшої кількості фізичних процесів в одній комп'ютерній системі. Термін також відноситься до здатності системи підтримати більш ніж один процесор і/або здатність розподілити завдання між ними. Існує багато варіантів даного поняття, і визначення Багатопроцесорність може мінятися залежно від контексту, головним чином залежно від того, як визначені процесори (багато ядер в одному кристалі, безліч чіпів в одному корпусі, безліч корпусів в одному системному модулі, і т. д. ).
Багатопроцесорністью іноді називають виконання множинних паралельних програмних процесів в системі в протилежність виконанню одного процесу у будь-який момент часу. Проте терміни багатозадачність або мультипрограмування є більш відповідними для опису цього поняття, яке здійснене головним чином в програмному забезпеченні, тоді як багатопроцесорна обробка є більш відповідною, щоб описати використання множинних апаратних процесорів. Система може бути і багато-процесорною і мульти-програмованою, тільки одній з двох, або ні тій і ні іншій.
Процесорна симетричність
У багатопроцесорній системі всі центральні процесори можуть бути рівними, або деякі можуть бути зарезервовані для особливих цілей
Системи, які обробляють всі центральні процесори однаково, називають системами з симетричною багатопроцесорною обробкою (SMP). У системах, де всі центральні процесори не рівні, системні ресурси можуть бути розділені багатьма способами, зокрема асиметричною багатопроцесорною обробкою (ASMP), багатопроцесорною обробкою з неоднорідним доступом до пам'яті (NUMA) і кластеризованою багатопроцесорною обробкою (qq. v. ).
Потоки команд і даних
У багатопроцесорній обробці процесори можуть використовуватися для виконання однієї послідовності команд в множинних контекстах (єдина машинна команда, множинні дані або SIMD, часто використовуваний у векторній обробці), множинні послідовності команд в єдиному контексті («множинний потік команд, одиночний потік даних» або Архітектура MISD, використовувана для надмірності у відмовостійких системах і іноді вживана, щоб описати конвеєрні процесори або гіперпотокова), або множинні послідовності команд в множинних контекстах («множинний потік команд, множинні потік даних» або MIMD).
З'єднання процесорів
Багатопроцесорні системи з сильним зв'язком (англ. Tightly-coupled multiprocessor systems) містять декілька процесорів, які підключені на шинному рівні. Ці процесори можуть мати доступ до центральної пам'яті (SMP або UMA), що розділяється, або можуть брати участь в ієрархії пам'яті і з локальною і з пам'яттю, що розділяється (NUMA). IBM p690 Regatta є прикладом могутньої системи SMP. Процесори Intel Xeon домінували над багатопроцесорним ринком для ділових РС