Модели систем и моделирования в экономической кибернетике

План

1. Моделювання як етап цілеспрямованої діяльності людей.  

2. Поняття моделі 

3. Властивості моделей.  

4. Класифікація моделей.  

5. Моделювання.  

Використана література.


1. Моделювання як етап цілеспрямованої діяльності людей

Моделювання як невід’ємний атрибут людської діяльності. Пізнання навколишнього світу людина здійснює в процесі моделювання, намагаючись побудувати наближену модель реального об’єкту (системи) доступними їй засобами. Важливим організаційним елементом будь-якої діяльності є ціль – образ бажаного майбутнього, тобто модель стану, на реалізацію якого спрямована діяльність.

Системність діяльності проявляється також в тому, що вона здійснюється за певним планом або алгоритмом. Ось цей алгоритм або план як образ майбутньої діяльності є її моделлю.

Таким чином, моделювання є обов’язковою, неминучою дією будь-якої цілеспрямованої діяльності, пронизує й організовує її, є невід’ємним атрибутом цієї діяльності.

Модель як інструментарій свідомої діяльності людини. Модель може свідомо використовуватися людиною для спрощення роботи, економії, кращого розуміння явищ тощо

У процесі дослідження об'єкта часто буває недоцільно або навіть неможливо мати справу безпосередньо з самим об'єктом. Зручніше замінити його іншим об'єктом, подібним до даного у тих аспектах, які важливі для цілей дослідження.

2. Поняття моделі

Означення моделі. Модель – це спеціально створена для цілей дослідження ідеальна або матеріальна система, яка, маючи відповідну ступінь схожості з досліджуваною системою та будучи її спрощеним представленням у просторі і часі, призначена для вивчення поведінки досліджуваної системи та отримання нової інформації про неї та її властивості.

3. Властивості моделей

Властивості моделей нас цікавлять з двох причин. З одного боку, це якості моделей, які визначають співвідношення між моделлю та дійсністю, яка відображається нею: чим відрізняються моделі та об’єкти моделювання, в якому розумінні і в якій мірі можна ототожнювати модель з оригіналом? З іншого боку, нас цікавить можливість їхнього використання для досягнення цілей дослідження.

Властивості моделей, які визначають відповідність моделі дійсності:

  • скінченність моделей. Світ, частиною якого ми є, нескінченний, як нескінченний і будь-який об’єкт, не лише у просторі і часі, але і у своїх зв’язках з іншими об’єктами. Однак, наші власні якості (ресурси), якими ми пізнаємо світ (кількість нервових клітин мозку; сукупність дій, які ми можемо виконати за одиницю часу; час, який ми можемо витратити на розв’язання задачі, тощо) обмежені. Тому виникає протиріччя: необхідно пізнати нескінченний світ скінченими засобами. Розв’язати цю проблему можна лише одним способом: з нескінченного світу виділяють певну частину (скінчену кількість елементів і відношень), яка відповідає цілям дослідження, і моделюють її скінченими ресурсами.
  • спрощеність моделей – модель відображає тільки істотні сторони об'єкта. Сама скінченність моделей робить їх спрощеність неминучою. Більше того, в людській практиці спрощеність моделей є допустимою, адже для будь-якої цілі виявляється достатнім неповне, спрощене відображення дійсності. Спрощення є сильним засобом для виявлення головних ефектів в досліджуваному явищі.

Ще одна причина спрощення моделі пов’язана з необхідністю оперувати нею. Наприклад, за

1 2 3 4 5 6

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные