Мускатник душистый

Мускатник запашний 

Це вічнозелене дерево (Myristica fragrans) належить до родини мускатних. На своїй батьківщині - Молукських островах - сягає 15 м заввишки. Історія поширення мускатного горіха багато в чому подібна до історії гвоздичного дерева. Протемускатник потрапив до Європи значно пізніше, в V1 ст., знову-таки завдяки арабським купцям-мореплавцям, що мали торговельні зв’язки х Індією та Далеким Сходом. За тих часів вартість мускатного горіха сягала неймовірних величин аж до Х1Х ст., коли завдяки дослідженням англійського ботаніка Крістофера Сміта, що працював в Вест-Індійській компанії, мускатник запашний почали вирощувати в інших регіонах тропічного поясу.

Плоди мускатника становлять собою однонасінні ягоди, з пекучим смаком та специфічним ароматом. Вони схожі на персики, та дають зразу два види прянощів - мускатний горіх та мускатний цвіт. Горішки - це насінини, позбавлені твердої шкірки, а мускатний цвіт - яскраво-червоний соковитий принасінник, що обгортає насінину і закінчується на верхівці вузькими язичками, яких може бути до 15. Висушений принасінник сплющений, крихкий, червонясто-жовтий, ароматний.

Після збору врожаю насіння, вкрите дерев’янистою шкіркою, піддають сушінню на вогні. Шкірку відбивають, ядро на нетривалий час кидають у вапняне молоко, аби усунути здатність до проростання та враження комахами, а потім сушать на повітрі. Приготовлені у такий спосіб ядра і надходять у продаж під назвою - мускатний горіх.

Вони мають овальну форму, завдовжки близько 3 см та завтовшки до 2 см із зморшкуватою поверхнею, сірувато-руді із вапняковим нальотом у борозенках.

Ядро містить не менше 5% ефірної олії багатокомпонентного складу, до якого входять борнеол, гераніол, цитраль тощо, близько 40% щільної жирної олії із тригліцерідів миристинової кислоти, десь із 20% крохмалю, а також пігменти, сапоніни, пектин алейрон та інші речовини.

Мускатний цвіт має не менше 4,5% ефірної олії, 20% жирної олії та 30% амідодекстрину.

Мускатник запашний - дводомна рослина. Тому на 20 жіночих дерев садять одне чоловіче. Цвіте і родить мускатник протягом усього року. За цей час з одного дерева можна одержати близько 2 тисяч плодів. Звичайно їх збирають в маленькі кошики, прикріплені до довгої бамбукової жердини.

Похожие работы