НАЦИОНАЛЬНАЯ БИБЛИОТЕКА БЕЛАРУСИ

НАЦІОНАЛЬНА БІБЛІОТЕКА БІЛОРУСІ

У останнє десятиліття інформація набула особливого значення і стала визначатися як найважливіший стратегічний ресурс розвитку суспільства. У Білорусі сформувалася система установ, що виробляють, обробляють, зберігають і надають інформаційну продукцію. Насамперед це установи науки та освіти, редакційно-видавничої сфери, книжкової торгівлі, біб­ліотеки, інформаційні служби і центри, архіви, му­зеї, засоби масової інформації. Вони виконують свої специфічні, властиві тільки їм функції, пра­цюють із певними масивами документів і розрахо­вані на задоволення інформаційних потреб сус­пільства.

Бібліотека є одним із найважливіших соціальних інститутів, що забезпечують акумулювання, фор­мування і суспільне використання інформаційних ресурсів. На даний час у Білорусі сформувалася бібліотечна система, яка включає близько 10 тис. публічних і спеціальних бібліотек із сукупним фондом у 250 млн прим. Найбільшими серед них є Національна бібліотека Білорусі, Центральна нау­кова бібліотека Національної академії наук Білору­сі, Республіканська науково-технічна бібліотека, Президентська бібліотека Білорусі, Республікан­ська науково-медична бібліотека, Білоруська сіль­ськогосподарська бібліотека, Фундаментальна біб­ліотека Білоруського державного університету, 6 обласних універсальних наукових бібліотек. Функції центру в галузі державної реєстрації творів друку, створення джерел національної бібліо­графії, формування архіву друку в республіці ви­конує Національна книжкова палата Білорусі.

Крім того, у країні функціонують інформаційні центри - служби, що генерують інформаційні ре­сурси. Це, насамперед, Національний центр пра­вової Інформації, Центр інтелектуальної власності й ін.

Очолює систему бібліотек країни Національна бібліотека Білорусі (НББ), яка має найповнішу в республіці універсальну колекцію національних документів, а також зарубіжних документів. З ог­ляду на роль і важливість інформації у розвитку сучасного суспільства і значення національної біб­ліотеки в його інформаційному забезпеченні, Пре­зидентом нашої країни О. Г. Лукашенком 7 берез­ня 2002 р. було прийнято рішення про споруджен­ня нової будівлі Національної бібліотеки Білорусі. Будівництво розпочалося 1 листопада 2002 р

Нор­мативний термін будівництва - 72 місяці - був ско­рочений удвічі. Відкриття 16 червня 2006 р. нової будівлі стало однією із найяскравіших подій у житті НББ і культурного життя республіки.

Відповідно до покладеної на неї місії НББ ство­рювалася і розвивається як інформаційний, соціокультурний і соціополітичний центр.

Фонд бібліотеки становить понад 8,3 млн прим. У найкоротші строки упродовж 52 днів увесь фонд, карткові каталоги і картотеки були перемі­щені з комплексу старих будівель у нове приміщення. До початку вересня 2006 р. фонд було пов­ністю розставлено у новому фондосховищі, осна­щеному сучасними системами мікроклімату, пожежегасіння і пиловидалення.

Бібліотекою проводиться ретроконверсія систе­ми традиційних каталогів, яку ми зберегли. Зараз завершено її перший етап - сканування генераль­ного алфавітного каталогу НББ та інших каталогів НББ (близько 4 млн. карток), створення їхніх елек­тронних образів, що доступні користувачам як у локальній мережі, так і через мережу інтернету. Бібліотекою також проведено конвертацію масиву даних із старої АБІС у нову.

НББ забезпечує користувачам доступ до числен­них БД - як придбаних, так і власної генерації. Ос­танні десятиліття НББ активно закуповує соціально значущі електронні ресурси, серед яких - найав­торитетніші національні і міжнародні БД (Світоч-інфо, БД ЮСІАС, Еталон, Консультант, ProQuest, Emerald, Cambridge Journals Online, World Bank e-Iibrary, WDI Online, GDF-Online, Thomson Gale, Books in Print Professional, EBSCO та ін. ).

Загальний обсяг електронних ресурсів власної генерації НББ становить понад 2,5 млн записів. Це ЕК НББ, яка містить близько 1,6 млн записів, БД власної генерації, блок друкованої

1 2 3 4 5

Похожие работы