Небесные тела

Небесні тіла.


         Розглянемо більш детальніше деякі небесні тіла. У небесних тіл є одна спільна особливість – усі вони рухаються. У Всесвіті взагалі немає тіл, які б не рухалися. До небесних тіл належать: планети, зорі, комети, астероїди, метеори, метеорити, боліди тощо.


Планети – небесні тіла, що обертаються навколо зірок і не випромінюють власного світла. Цю назву великим небесним тілам дав у 14 ст. польський астроном Миколай Копернік. Планети, які рухаються навколо Сонця разом з ним утворюють сонячну систему. Планетами сонячної системи є: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Саме в такій послідовності вони розташовані стосовно Сонця. Перші чотири планети (планети земної групи) мають невеликі розміри, і складаються переважно з твердих речовин. Інші планети (крім Плутону) називають гігантами. Їх діаметр сягає від 48 600 км (Нептун) до 142 800 км (Юпітер) (робота з підручником мал. 112 стор. 97, демонстрування малюнків Сонячної системи), складаються переважно з газоподібних речовин.
Ці планети названо на честь римських богів: Меркурій — бог торгівлі; Венера — богиня кохання й краси; Марс — бог війни; Юпітер — бог громовержець; Сатурн — бог землі й родючості; Уран — бог неба; Нептун — бог моря й судноплавства; Плу¬тон — бог підземного царства мертвих.
Планети, які розташовані близько біля Сонця мають високі температури. Найближчою до Сонця планетою є Меркурій. (58 млн. км) На Меркурії температура вдень підвищується до 420 °С. На Венері (108 млн

км) і вдень і вночі стоїть жара (до 500 °С), її атмосфера майже повністю складається з вугле¬кислого газу. З віддаленням від сонця температура зменшується. Останньою планетою є Плутон. Плутон – льодова пустеля і це не дивно бо відстань від його від сонця сягає 5900 млн. км.
Зорі – розжарені небесні тіла, що випромінюють світло. Від інших небесних тіл вони відрізняються тим, що самі випромінюють світло, і мають велику температуру поверхні. Зірки відрізняються між собою за кольором, температурою, розмірами, відстанню від Землі.
В результаті спостережень за допомогою великих телескопів доведено кулястість форми зір. За величиною зорі дуже різноманітні. Серед них є такі небесні тіла, які масою та об'ємом у сотні й тисячі разів більші або менші за Сонце (Сонце має діаметр 1 390 600 км, маса у 330 разів більша за масу Землі).
Різноманітні зорі за віддаленістю від Землі. Найближчою до нас зорею є Сонце, решта зір знаходяться під нас на дуже великій відстані. Щоб долетіти до них. навіть сучасним космічним ракетам потрібно багато років.
Температура і колір зір неоднакова. Найхолоднішими вважають червоні зірки, найгарячішими — білі та голубі. Найбільш розжареними є зорі, які світяться голубувато-білим кольором і мають температуру близько 150000 °С. Зорі червонувато¬го кольору мають нижчу температуру — близько 3000 °С. Сонце належить до жовтих зір, температура на його поверхні близька до 6000 °С, отже, за ступенем розжарення воно займає проміжне місце.
• Чому ж зорі можна побачити тільки увечері та вночі?
Для відповіді на це запи¬тання проведіть вдома простий дослід. Візьміть коробочку, зробіть у ній кілька невеликих отворів, покладіть усередину увімкнений ліхтарик. У темній кімнаті ви побачите щось схоже на ділянку зоряного

1 2 3

Похожие работы