ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ ПРОЕКТИРОВАНИЯ ИНФОРМАЦИОННОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПРОЕКТУВАННЯ ІНФОРМАЦІЦНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 План

1. Загальні поняття інформаційного забезпечення інформаційних систем. 2

2. Організація інформаційної бази. 5

3. Види інформаційних масивів. 9

4. Методика проектування інформаційного забезпечення. 12


1. Загальні поняття інформаційного забезпечення інформаційних систем 

Для організації інформаційної взаємодії різноманітних інформаційних систем між собою, а також з різними групами користувачів дані потрібно відповідним чином однотипово описати в усіх системах на різних рівнях, тобто вирішити проблему їх інформаційної сумісності в найширшому розумінні. Цього досягають створенням інформаційного забезпечення, під яким розуміють сукупність форм документів, нормативної бази та реалізованих рішень щодо обсягів, розміщення і форм існування інформації, яка використовується в інформаційній системі при її функціонуванні(ГОСТ 34. 003-90. АС. Термины та означення).

Методичні та інструктивні матеріали - це сукупність державних стандартів, галузевих керівних методичних матеріалів і розроблених проектних рішень щодо створення і супроводження інформаційного забезпечення.

 
  

 

 

Мал.  Структура інформаційного забезпечення

 

Системи класифікації і кодування - це перелік описів і систем супроводження класифікаторів техніко–економічної інформації на економічному об’єкті.

Основні принципи створення інформаційного забезпечення: цілісність, вірогідність, контроль, захист від несанкціонованого доступу , єдність і гнучкість, стандартизація та уніфікація, адаптивність, мінімізація введення і виведення інформації (однократність введення інформації, принцип введення - виведення тільки змін).

Цілісність здатність даних задовольняти принцип повного узгодження, точність, доступність і достовірне відображення реального стану об’єкта

Існують два підходи до створення ІБ: аналіз сутностей; синтез атрибутів.

Аналіз сутностей   спадний підхід, або “згори - вниз” , який поділяє  процес створення на чотири стадії:

1)моделювання уявлень користувачів;

2)об’єднання уявлень;

3)складання і аналіз моделі (схеми);

4)реальне (фізичне) проектування.

Синтез атрибутів   зростаючий підхід, або “знизу - вгору”, оскільки він починається із синтезу атрибутів найнижчого рівня, з яких формуються сутності та зв’язки верхнього рівня. Виділяють чотири стадії для цього підходу:

1)класифікація атрибутів;

2)композиція сутностей;

3)формування зв’язків;

4)графічне уявлення.

Кожний з цих підходів має  свої переваги й недоліки і визначається виходячи із потреб проектування ІC. Для створення великих ІC, у яких  є структура, найбільш прийнятний аналіз сутностей, для автономних невеликих ІC без структури - атрибутний (локальний).

Інформаційне забезпечення не можна успішно спроектувати без загального планування “згори - вниз” і детального проектування “знизу - вгору”. Походження двох підходів, в свою чергу, не можна досягти без відповідної методики, загальні контури якої ми розглядаємо.

Вимоги до інформаційного забезпечення (ГОСТ 24. 104-85 “Автоматизовані системи управління. Загальні вимоги”) такі:

1. Інформаційне забезпечення має бути достатнім для виконання всіх функцій ІC, які автоматизуються.

2. Для кодування інформації, яка використовується тільки в цій ІC, має  бути застосовані класифікатори , які є у замовника ІC.

3. Для кодування в ІC вихідної інформації, яка використовується на вищому рівні, мають бути використані класифікатори цього рівня, крім спеціально обумовлених випадків.

4. Інформаційне забезпечення ІC має бути суміщене з інформаційним забезпеченням систем, які взаємодіють з нею, за змістом, системою кодування, методами адресації, форматами даних і формами подання інформації, яка отримується і видається інформаційною системою.

5. Форми документів, які створюються інформаційною системою, мають відповідати вимогам

1 2 3 4 5

Похожие работы