Оценка радиационной обстановки по данным радиационной разведки

Оцінка радіаційної обстановки за даними радіаційної розвідки

Визначення радіоактивності і радіації.

Ядро складається з позитивно заряджених протонів і нейтронів, що не мають електричного заряду, кількість яких у нейтральному атомі дорівнює кількості протонів у ядрі цього атома. Кількість нейтронів у ядрах одного і того ж елемента може бути різною, і це не впливає на хімічні властивості. Елементи, що відрізняються лише кількістю нейтронів, називаються ізотопами. Фізичні властивості ізотопів досить відмінні. Зокрема, деякі ізотопи можуть бути нестабільними, тобто довільно, без зовнішнього впливу переходити в ядра інших елементів, випромінюючи при цьому електрони або позитрони (бета-випромінювання), електромагнітне гамма-випромінювання, а найважчі елементи можуть випромінювати навіть нейтрони (внаслідок так званого спонтанного – самочинного поділу ядер).

Явище довільного переходу одних ядер в інші називають радіоактивністю, а випромінювання, яке при цьому відбувається, називають радіацією. Радіоактивні елементи називають радіонуклідами.

Одиниці виміру.

Одиниці активності – Кюрі (Кі), бекерель (Бк). Кюрі – це активність радіонукліда, в якому відбувається 37 мільярдів розпадів за секунду, що відповідає випромінюванню 1 грама радію за секунду. В системі СІ за одиницю радіоактивності прийнято бекерель (Бк), що відповідає одному розпаду за секунду для будь-якого радіонукліда.

1 Бк = 2,7 · 10-11 Кі

1 Кі = 3,7 · 109 Бк

Джерела радіації.

Джерелами існуючих випромінювань, що діють на населення, є:

–   природний радіаційний фон;

–   техногенний радіаційний фон від радіонуклідів;

–   глобальні радіоактивні випадання від ядерних вибухів;

–   ренгено- і радіодіагностика та терапія;

–   атомна енергетика.

Природній фон існує стільки, скільки існує Земля. Вплив опромінення лінійно залежить від його величини

Що ж до опромінення малими дозами, то в цьому випадку впевненого твердження про лінійність немає. Саме тепер, після Чорнобильської катастрофи, вчені досліджують вплив малих доз опромінення.

Природній радіаційний фон створюється космічним випромінюванням та природними радіонуклідами, що містяться в гірських породах та ґрунті.

На людину постійно діють джерела внутрішнього опромінення (калій-40), радіонукліди родин урану, торію, що поступають в організм з їжею, водою, атмосферним повітрям.

Природний фон залежить від широти місцевості, висоти над рівнем моря, характеру ґрунту (граніт).

Ядерні реактори атомних електростанцій є генераторами штучних радіонуклідів, які поділяються на продукти поділу, продукти наведеної активності і актиноїди.

Продукти поділу утворюються в процесі розщеплення ядер урану або плутонія під дією нейтронів. До них відносять біля 200 радіоактивних ізотопів і мають період піврозпаду від 30 сек. (106Rh – радій) до 30 років (137Сs – цезій) і є, як правило, бета-, гамма-випромінювачами.

Продукти наведеної активності створюються при опроміненні нейтронами ядер атомів активної зони. Вони характеризуються різними періодами піврозпаду і являються бета- і гамма-випромінювачами.

Дія радіоактивного випромінювання на життєдіяльність людини.

Під дією радіоактивних випромінювань електрично нейтральні в нормальних умовах атоми і молекули речовин розпадаються на пари позитивно і негативно заряджених частинок – іонів. Іонізація речовин супроводжується змінами їх основних фізико-хімічних властивостей, а для біологічної тканини – порушенням її життєдіяльності. І одне, і друге при певних умовах може порушити роботу окремих елементів, приладів, а також викликати ураження людини. Ступінь ураження людей (тварин) залежить від

1 2 3 4

Похожие работы

Рефераты

Курсовые

Дипломные