Охрана рыб

Охорона риб

У зв'язку із все зростаючими потребами людини в харчових продуктах, удосконаленням методів і знарядь лову, з погіршенням екологічного стану багатьох водойм рибні запаси значно зменшилися і продовжують зменшуватися. Тому рибу необхідно не тільки охороняти, але і піклуватися про її розпліднення. Сьогодні в нас існує Державна інспекція з охорони і відтво­рення рибних запасів та регулювання рибальства, яка встанов­лює певні обмеження вилову риби. Крім того, вона веде бороть­бу з браконьєрами, тобто особами, що добувають рибу недозволеними способами, у заповідних зонах чи у заборонений час.

Рибний промисел наносить дуже серйозні втрати деяким видам риб. Так, китобійний промисел, на який начебто і введе­на річна квота, призводить до того, що популяції китів перебува­ють під загрозою вимирання. Як приклад можна навести і про­мисел перуанського анчоуса. Незважаючи на річну квоту видо­бутку анчоуса, його популяція різко скоротилася, а улови стали низькими. Виходить, що якщо не контролювати рибальський промисел і не давати можливості відновлюватися «затребува­ним» популяціям, їх види будуть утрачені назавжди.

Різке зниження чисельності промислової риби спостерігається не тільки на популяціях китів та анчоуса, а й на промислі північно­морського оселедця і камбали, тихоокеанської сардини і лосо­ся, північноатлантичної тріски й ін.

Для того щоб зупинити зникнення деяких популяцій, необхід­но врегулювати їх вилов, дати можливість виживати дорослим істотам товарної кондиції, розмножуватися, забезпечити вижи­вання та ріст молоді. Але, на жаль, багато промислових популяцій або наближаються до межі загибелі, або вже перейшли через цю межу.

Повністю заборонені й суворо караються законом хижацьке винищування риб за допомогою вибухових і отруйних речовин, полювання на риб з острогою, відстріл з рушниць, перекриван­ня рік сітками, застосування бреднів та ін. Нерестовища риб оголошені заповідними зонами, проводяться роботи з порятун­ку риб'ячої молоді й переселення з місць нерестовища в їхнє середовище проживання

Особливе значення надається штучному риборозведенню, ставковому рибництву, створена і посилено функціонує спе­ціальна галузь із ставкового рибництва. Давно переконалися в тім, що ця галузь сільського господарства при правильній її організації може приносити значні доходи без великих затрат праці. З цією метою у ставкових господарствах роблять цілу систему ставків. Для нересту влаштовують нерестові ставки, які добре профіваються і багаті рослинністю, — нерестовища; для зимівлі — глибокі проточні зимувальні ставки; для відгодів­лі — великі й багаті кормом нагульні ставки. У ставках розво­дять коропів, товстолобів, амурів, линів, карасів (у тепловодних господарствах). Форель розводять у холодоводних госпо­дарствах. За останні роки широко використовується метод штучного вирощування риб у садках на підігрітих водах ТЕЦ, ГРЕС, ГЕС.

Охорона риб в нагульний період.

Основні питання, що вирішуються в "Правилах" по цьому періоду життєвого циклу риб, пов'язані з контролем за дотриманням ліміту вилову видів риб, що охороняються, і приловом статевонезрілих (немірних) особин.

У окремій статті відзначається необхідність постійного контролю з боку органів рибоохорони| за ходом виконання лімітів вилову по кожному виду риб, що охороняється. Також в окремій статті вказується, що при виконанні лімітів вилову промисел повинен негайно припинятися, а знаряддя лову віддалятися з водоймища. Підкреслюється, що риба, виловлена понад встановлений ліміт, підлягає конфіскації як здобута незаконно.

Роз'яснюється, як поступати в тих випадках, коли ліміт по якому або виду вичерпаний, але ця риба продовжує бути присутньою в уловах при здобичі інших видів, що лімітуються.

У статтях розділу відзначається необхідність постійного контролю за складом уловів з тим, щоб не

1 2

Похожие работы